Αρχική » Ενοριακά Νέα

Την Τρίτη 1η Δεκεμβρίου 2015 τελέσαμε την καθιερωμένη Αγρυπνία εις Τιμήν της Συνάξεως της Θαυματουργού Εικόνος της  Παναγίας της Γεροντίσσης ασημοσκέπαστο αντίγραφο της οποίας βρίσκεται πίσω από την Αγία Τράπεζα του Ναού μας. Προεξάρχων της Αγρυπνίας ήταν ο αγαπητός φίλος και εν Χριστώ Αδελφός Καθηγούμενος της Ι.Μονής Αγίου Νικολάου του Νέου Καμπιών Ορχομενού Aρχιμ.Νεκτάριος ο οποίος εκόμισε με σκοπό την ευλογία των αγρυπνούντων και την πνευματική τους ενίσχυση την Τιμία Κάρα της Αγίας Μεγαλομάρτυρος Μαρίνης.

Στον Μεγάλο Εσπερινό και στην Ακολουθία της Λιτής συμμετείχε και ο Παν.Αρχιμ.π.Πολύκαρπος ενώ τους ύμνους της Αγρυπνίας  έψαλαν οι Ιεροψάλτες του Ναού μας. Τον Γέροντα Νεκτάριο συνόδευαν οι Πατέρες της Μονής π.Ραφαήλ και π.Κυπριανός .

Στο τέλος της Λατρείας προσφέρθηκε σε όλους Αγιορείτικο Θυμίαμα ενώ στο Αρχονταρίκι ακολούθησε Τράπεζα επιγείων αγαθών με την φροντίδα των Κυριών του«Ενοριακού Ταμείου Αλληλεγγύης».