Αρχική » Ενοριακά Νέα

Την Κυριακή 29 Νοεμβρίου 2015 το απόγευμα πραγματοποιήσαμε με την διοργάνωση του Δ.Σ του «Ενοριακού Ταμείου Αλληλεγγύης» Ενοριακό Προσκύνημα στην Ι.Μονή Αγίας Τριάδος στο Μάτι Αττικής και αφού τελέσθηκε ο Εσπερινός της Εορτής του Αγίου Ανδρέου του Πρωτοκλήτου μεταβήκαμε στο Αρχονταρίκι όπου μετά το Μοναστηριακό κέρασμα που προσφέρθηκε η Μοναχή Δωροθέα εκ μέρους της Γεροντίσσης Μαριάμ μας καλοσώρισε και μας μίλησε για το σπουδαίο έργο που επιτελεί η Αδελφότητα μέσα από το Λύρειο Ίδρυμα το οποίο φιλοξενεί και φροντίζει με αγάπη και στοργή  ορφανά, εγκαταλελειμμένα και κακοποιημένα παιδιά όλων των ηλικιών στα οποία προσφέρθηκαν γλυκίσματα.

Αμέσως μετά προσκυνήσαμε στην Ι.Μονή του Οσιομάρτυρος Εφραίμ στο Όρος των Αμώμων  και λίγο αργότερα σταθήκαμε  στην παραλία της Ν.Μάκρης  για να ξεκινήσει στην συνέχεια το ταξίδι της επιστροφής.