Αρχική » Ενοριακά Νέα

Το Σάββατο 7 Νοεμβρίου 2015 είχαμε την Τιμή και τη Χαρά της επισκέψεως στην Ενορία μας του αγαπητού αδελφού και φίλου από τα ιεροσπουδαστικά μας χρόνια Αιδεσιμολ.Πρωτ.π.Βαίου Μαλντά Προισταμένου του Ι.Ναού Αγίων Αποστόλων Βάρης της Ι.Μητροπόλεως Γλυφάδας και Ενοριτών του οι οποίοι  ξεκίνησαν το προσκυνηματικό τους οδοιπορικό από την Ι.Μονή Αγίου Νεκταρίου Θηβών συνέχισαν στην Ι.Μονή Μαζαράκι όπου τέλεσαν τρισάγιο στον τάφο του Μακαριστού Γέροντος Μητροπολίτου Θηβών και Λεβαδείας κυρού Νικοδήμου, στην Ι.Μονή Ζωοδόχου Πηγής Νεοχωρίου, στην Άσκρη(Παναγία)Θηβών όπου κατέλυσαν και το απόγευμα έφθασαν στον Ναό μας όπου αφού πρώτα τελέσθηκε ο Αναστάσιμος Εσπερινός των Ταξιαρχών με αρτοκλασία προσκύνησαν με πολλή ευλάβεια και τάξη το Τίμιο Λείψανο του Αγίου μας.

Στο Αρχονταρίκι υποδεχθήκαμε τους εκλεκτούς φιλοξενουμένους μας και υποσχεθήκαμε να ανταποδώσουμε και εμείς δημιουργώντας σχέση διενοριακή με σκοπό την καλλιέργεια της αγάπης και της Ενότητας.