Αρχική » Ενοριακά Νέα

Με αφορμή την εορτή της Ανακομιδής των Λειψάνων του Αγίου Μεγαλομάρτυρος Γεωργίου του Τροπαιοφόρου, μια μικρή ομάδα προσκυνητών ζήσαμε μια μοναδική αγιαστική αλλά και ψυχαγωγική εμπειρία στην ιστορική Άσκρη-Παναγία που είναι μυθικός τόπος κατοικίας των εννέα  Μουσών και ιστορική πατρίδα του Ησίοδου. Η μέρα μας ξεκίνησε με Θεία Λειτουργία στο κατανυκτικό εκκλησάκι που βρίσκεται στον αυλή του πατρικής οικίας του εφημερίου μας π. Ευαγγέλου και είναι αφιερωμένο στον Άγιο Μεγαλομάρτυρα Γεώργιο. Ως ταπεινοί προσκυνητές επικαλεστήκαμε τις πρεσβείες του Μεγαλομάρτυρος και μας δόθηκε μια μοναδική ευκαιρία να προσευχηθούμε, να ικετεύσουμε, να δεηθούμε, να ευχαριστήσουμε τον Τριαδικό Θεό για την προσέλκυση της Θείας Χάρης και ευλογίας στις ζωές μας. Δόξα τω Θεώ σ’ ένα τόπο ιερό από τα αρχαία χρόνια και με μια περιρρέουσα φυσική ομορφιά τριγύρω μας ο νους και η ψυχή μας ένιωσε να  αναζωογονείται στο άκουσμα των ιερών ύμνων, η ευωδία του θυμιάματος να σκιρτά την καρδιά μας για ιερό πόθο μυσταγωγικής ένωσής με τον Θεό και η χαμηλή φλόγα των κανδηλιών και των κεριών να φωτίζει τις υπάρξεις μας με τις μυστικές προσευχές μας προς τον Θεό.

Με το τέλος της Θείας Λειτουργίας ο  π. Ευάγγελος μας πρόσφερε στην πατρική του οικία πρωινό κέρασμα και στην συνέχεια μας ξενάγησε στις ομορφιές της αρχαίας Άσκρης. Θαυμάσαμε το φυσικό τοπίο στο οποίο είναι από τα αρχαία χρόνια κτισμένη και όντως ένα ιερό δέος νιώσαμε να σκιρτά μέσα στην καρδιά μας. Γαλήνεψε η ψυχή μας με την φυσική ομορφιά στην πλαγιά του Ελικώνα και ίσως με τα φτερά της φαντασίας μας νιώσαμε την συντροφιά των Εννιά Μουσών να μας συντροφεύουν στον περίπατό μας.

Εκεί όμως που μείναμε άφωνοι και πραγματικά ένιωσε η ψυχή μας να αναβαίνει βαθμίδες προς τον ουρανό είναι όταν ο π. Ευάγγελος οδήγησε τα βήματά μας στο αρχαιοπρεπές εκκλησάκι του Αγίου Νικολάου του Νέου που το κοσμούν απαράμιλλης τέχνης αγιογραφίες του 18ο αιώνα. Στον περίβολο του Ναού νιώσαμε οι Μούσες να παραδίδουν τα σκήπτρα στους Αγγέλους του Θεού και να υμνούν ακατάπαυστα τον Τριαδικό μας Θεό. Αυτό νιώσαμε βλέποντας τους κορμούς των δέντρων να σκέπουν και να πλαισιώνουν ευλαβικά  το εκκλησάκι σ’ ένα ξεχωριστής ομορφιάς φυσικό τοπίο στην πλαγιά του Ελικώνα, ακούγοντας ταυτόχρονα το κελάδισμα των πουλιών.

Η θαυμαστή περιήγησή μας ολοκληρώθηκε με γεύμα στο πατρικό σπίτι του π. Ευαγγέλου. Αξίζει να αναφέρουμε την οικογενειακή ατμόσφαιρα και την καλοσυνάτη με πολλή αγάπη φιλοξενία της μητέρας του π. Ευαγγέλου κ. Παναγιούλας η οποία πραγματικά σαν μητέρα μάς συμπεριφέρθηκε και  έκανε όλους μας να νιώσουμε ότι βρισκόμασταν στο σπίτι μας. Έτσι μια πλήρης ευλογημένη ημέρα με αγιασμό αλλά και ψυχαγωγία χαράχτηκε για πάντα στις αναμνήσεις της ζωής μας. Ευχαριστούμε θερμά τον Θεό πάρα πολύ που μας δόθηκε τέτοια μοναδική εμπειρία.

Δημήτριος Τζαφέρης Θεολόγος