Αρχική » Ενοριακά Νέα

Με την Σεπτή Παρουσία της Εικόνος της Παναγίας της Οδηγητρίας που φιλοξενούμε στον Ναό μας απο το Σάββατο 24 Οκτωβρίου 2015 τελέσθηκε η Αγρυπνία για την Αγία Σκέπη της Θεοτόκου και για τα Νικητήρια της ''28ης Οκτωβρίου 1940'' την Τρίτη 27 Οκτωβρίου 2015.

Περί το τέλος της Θ.Λειτουργίας εκήρυξε ο παν.π.Πολύκαρπος και τελέσθηκε επιμνημόσυνος δέησις υπέρ των πεσόντων στα πεδία των μαχών.

Το απόγευμα της ιδίας ημέρας στις 5.00 μ.μ έγινε η επανακόμιση της Αγίας Εικόνος στην Ιερά Μονή Αγίου Νικολάου του Νέου Καμπιών Ορχομενού όπου την παρέλαβαν ο Γέροντας και Καθηγούμενος Αρχιμ.Νεκτάριος και οι Πατέρες.Περίπου 100 πιστοί συμμετείχαν στην συνοδεία της Αγίας Εικόνος εκφράζοντας την αγάπη τους για την Κυρία Θεοτόκο αλλά και την υπακοή τους προς την Ενορία η οποία τους προσκάλεσε.

Καθ΄οδόν εψάλη η Παράκλησις και αφού ήδη είχε νυχτώσει φθάσαμε στο Μοναστήρι όπου υπο τον ήχο χαρμοσύνων κωδωνοκρουσιών οι Πατέρες υποδέχθηκαν την Αγία Εικόνα και την εναπέθεσαν εντός του Ι.Βήματος. Αφου προσκυνήσαμε στο καθολικό τα λείψανα της Αγίας Αναστασίας της Ρωμαίας, εις τιμήν της οποίας μετ΄ολίγον άρχισε  Αγρυπνία, δεχθήκαμε την πνευματική και υλική Μοναστηριακή φιλοξενία του Γέροντος Νεκταρίου.