Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Αγωγή στην Εκκλησία σημαίνει να μάθει ο άνθρωπος να αγαπά τον Χριστό, γιατί αυτό είναι το ζητούμενό της. Η Εκκλησία μιλά για την αγάπη προς τον Θεό. Μια εκκοσμικευμένη αντίληψη της θρησκείας μιλά μόνο για την πίστη στον Θεό και μόνο αυτή. Ενώ το τέλειο στην Εκκλησία είναι η αγάπη, η οποία θα παραμείνει εις τους αιώνας, αφού τόσο η πίστη όσο και η ελπίδα θα καταργηθούν εις την εσχάτη ημέρα και εκείνο που θα απομείνει θα είναι η αγάπη.

Επομένως το ζητούμενο εις τον άνθρωπο είναι να μάθει να αγαπά τον Θεό. Το να πιστεύει στον Θεό είναι ένα βασικό σκαλί, είναι το πρώτο, το οποίο το πατά και ανεβαίνει στο επόμενο και στο επόμενο. Δε μένει σ’ αυτό μόνο, γιατί ένας άνθρωπος, δεν μπορεί να παραδώσει τη ζωή του ολόκληρη σε κάτι το οποίο απλώς το πιστεύει.

Αλλά όμως στην Εκκλησία αυτό το οποίο υπάρχει είναι η αγάπη του Χριστού. Σε μας ο Χριστός είναι το ζητούμενο.

Σεβ. Μητροπολίτης Λεμεσού κ. Αθανάσιος