Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Σε μία εποχή που οι Τούρκοι κατακτητές αφάνιζαν το Γένος των Ελλήνων,που οι αλώπεκες του σκότους ,οι Παπικοί οργίαζαν,οι Εβραίοι βυσσοδομούσαν και οι ραγιάδες υπέκυπταν και κατά επαρχίες αλλαξοπιστούσαν,ο Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός παίρνει στους ισχνούς ώμους του τον Σταυρό του Κυρίου και χτίζει Σχολεία για να μαθαίνουν τα σκλαβόπουλα «τι είναι Θεός.τι είναι Αγία Τριάς,τι είναι Άγγελοι,τι είναι καταραμένοι οι δαίμονες τι είναι Παδάδεισος ,τι είναι κόλασις τι είναι αμαρτία και αρετή».

Τα σημερινά σχολεία ,όμως θα μπορούσαν να χαρακτηρισθούν από τον πατροκοσμά, λόγω της παρεχόμενης σε αυτά κοσμικής παιδείας, ως σχολεία αθέων γραμμάτων. «Το κακό» έλεγε πάλι ο Άγιος σε μια προφητεία του ,«θα σας έλθει από τους διαβασμένους». Δεν είπε μορφωμένους. Ο λαός μας τους μορφωμένους τους ονομάζει γνωστικούς, ενώ τους διαβασμένους πολύξερους. Πολύξεροι είναι οι ημιμαθείς που μεταρυθμίζουν, αναγεννούν, αναπτερώνουν την παιδεία, για να καταλήξουμε σήμερα αντί να έχουμε σχολεία ρωμαίικα με «ψυχή και Χριστό» να καταντήσουν μάνδρες εκκλησιομαχίας, αφιλοπατρίας και γλωσσικής αφασίας.

ΚΟΙΝΩΝΙΑ