Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Tό καλοκαίρι, μέ τις διακοπές του καί τις ευκαιρίες πού μάς προσφέρει, είναι μία ευ­λογημένη περίοδος. Η πατρίδα μας μέ τις ομορφιές της στολισμένη, μάς προσκαλεί νά το χαρούμε. Στό βουνό καί στη θάλασσα, μά καί στους παραδοσιακούς χώρους, στά εξωκκλήσια καί στά Μοναστήρια, νά αναπνεύσονμε τόν καθαρό αέρα καί την πνευματική δροσιά, «τήν δρόσον του Πνεύματος».

Χρειαζόμαστε μία ανανέωση δυνάμεων, αλλά καί στόχων στή ζωή μας. Περισσότερο μιά πνευμα­τική ανακαίνιση. Οί ευκαιρίες μάς προσφέρονται. Μακριά άπό τήν ένταση καί τό άγχος τής καθημερι­νότητας νά μείνουμε μόνοι μέ τόν εαυτό μας, νά είσέλθουμε στό «ταμείον» τής καρδιάς μας, νά μελε­τήσουμε τόν εαυτό μας. Ποιοι είμα­στε, που βαδίζουμε; Νά δούμε τά πάθη μας καί τις άδυναμίες μας, αλλά καί τις καλές μας προθέσεις καί τά χαρίσματα πού μάς δίνει ό Θεός. Νά ζητήσουμε τή χάρη Του καί τή βοήθειά Του. Νά τόν συναν­τήσουμε στους τόπους τής λατρείας καί τής προσευχής. Εκεί πού κάποιοι άγωνιστές άφησαν τά ίχνη τής αγιότητας καί της θυσίας. Στά Ιερά Προσκυνή­ματα, πού μάς προσκαλούν στο πνευματικό μας προσανατολισμό καί στόν αγώνα μας·.

Κάθε τόπος έχει νά μάς θυμίσει τή δική του ιστορία, τή δική του μαρτυρία, τή δική του πνοή. Μάς βεβαιώνει για τό πέρασμα καί τά ίχνη των μεγάλων οδηγών, των Άγιων καί τής Παναγίας μας, γιά νά μιμηθούμε τή δική τους πορεία, νά μιμηθούμε τόν βίο τους καί τόν τρόπο πού εζησαν. «Μνημονεύετε των ηγουμένων υμών, οίτινες ελάλησαν ύμίν τόν λόγον του Θεού, ών άναθεωρούν τες τήν εκβασιν τής αναστροφής μιμείσθε τήν πίστιν» (Έβρ. 13,7). Νά περάσει μέσα στην καρδιά μας ή επιθυμία καί ή λα­χτάρα γιά μιά πνευματική ανακαίνιση καί πορεία ζωής μέσα στήν παρουσία καί τήν πνοή του Άγιου Πνεύματος.

Μάς αποπροσανατολίζουν τά διάφορα δύσκολα γεγονότα. Μάς γεμίζουν μέ ταραχή καί άγχος, μέ ανασφάλειες καί αγωνίες. Χρειαζό­μαστε τήν σιγουριά καί τήν βεβαι­ότητα τής παρουσίας του Θεού. Αυτός μένει πάντα μαζί μας, στήν καρδιά καί τή ζωή μας. Ακόμα καί «αί τρίχες τής κεφαλής πάσαι ηριθμημέναι είσί» (Ματθ. 10,30) καί τόν εαυτόν Του εδωκε ύπέρ ημών. Ενίκησε τό θάνατο γιά νά γίνουμε μέ­τοχοι αιώνιας ζωής.

X.Σ Κ