"Τις μεγάλες αποφάσεις στη ζωή μας ,τις παίρνει η ψυχή μας.Δεν πέφτει λόγος σε κανέναν να τις κρίνει.'' Αλκιονη Παπαδάκη

Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Ο ιερέας χρειάζεται μεγάλη διάκριση και λεπτότητα για να διεισδύσει και να διακρίνει τη διάθεση της κάθε ψυχής, ώστε να δώσει τα κατάλληλα φάρμακα για να θεραπεύσει τα πάθη της. Ο βοσκός εύκολα γιατρεύει ένα άλογο πρόβατο, που αρρώστησε.

Ο ιερέας όμως συναντά μεγαλύτερες δυσκολίες, όταν θελήσει να θεραπεύσει τις αμαρτωλές συνήθειες των χριστιανών του. Ο ιερέας χρειάζεται να έχει γενναία ψυχή για να μην αποθαρρύνεται κι απελπίζεται για την σωτηρία των πιστών. Πάντοτε να σκέφτεται και να λέει· «Ίσως κάποτε ο Θεος τους δώσει διάθεση μετάνοιας, για να γνωρίσουν την αλήθεια κι έτσι απαλλαγούν από την παγίδα του διαβόλου».

Το έργο της ιερωσύνης είναι πολύ υψηλό, γιατί ενώ τελείται επάνω στη γη ανήκει στα έργα των ουρανίων αγγελικών δυνάμεων. Αυτό είναι πολύ φυσικό, αφού δεν την ίδρυσε ούτε άγγελος, ούτε αρχάγγελος, ούτε καμμία άλλη κτιστή δύναμη, αλλά την ίδρυσε ο ίδιος ο Παράκλητος, ο οποίος κατέστησε ανθρώπους με σάρκα, άξιους να επιτελούν αγγελικό έργο.

Ο ιερέας στέκεται στο θυσιαστήριο και κατεβάζει όχι φωτιά αλλά το Άγιο Πνεύμα. Προσεύχεται εκτενώς όχι για να έλθει φλόγα από τους ουρανούς και να κατακάψει τα προκείμενα θύματα, αλλά για να έλθει στη θυσία η θεία χάρη και να ανάψει μ' αυτήν τις ψυχές όλων και να τις αναδείξει φωτεινές και λαμπρές. Έχουν βέβαια εξουσία να δένουν και οι επίγειοι άρχοντες, αλλά μόνο το σώμα.

Ο δεσμός όμως των ιερέων αγγίζει την ίδια την ψυχή και διαβαίνει στους ουρανούς. Όσα ενεργούν κάτω οι ιερείς τα επικυρώνει άνω ο Θεός. Ο Δεσπότης εγκρίνει την απόφαση των δούλων. Ο Θεός ανέθεσε στους ιερείς κατά την ημέρα του βαπτίσματός μας, την πνευματική φροντίδα για την αναγέννησή μας. Με τους ιερείς ενδυόμαστε με τον Υιό του Θεού και γινόμαστε μέλη του αγίου Σώματός Του.

Γι' αυτό δίκαια οι ιερείς πρέπει να θεωρούνται ισχυρότεροι από τους άρχοντες και πολυτιμότεροι από τους πατέρες μας. Οι ιερείς των Ιουδαίων είχαν την εξουσία να απαλλάσουν όσους έπασχαν από σωματική λέπρα ή να επιβεβαιώνουν απλώς την θεραπεία. Οι δικοί μας όμως ιερείς έλαβαν εξουσία από το Θεό, όχι μόνο να διαπιστώνουν αν εξαλείφθηκε η λέπρα του σώματός, αλλά να θεραπεύουν τελείως την αρρώστεια της ψυχής μας.

Άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος