Αρχική » Ενοριακά Νέα

Με την πληθωρική παρουσία 144 πιστών (ανάμεσα τους και οι τέσσερις φίλοι της Ενορίας μας απο την Ιτέα Φωκίδος)πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 4 Ιουνίου 2015 το Προσκύνημα μας στον Φοβερό και Ιερό Τόπο των Βουνένων όπου μαρτυρικά ετελειώθη ο Οσιομάρτυρας Νικόλαος ο Νέος. Ο Δικός μας Άγιος.

Με την άφιξή μας εψάλη Παράκληση με αρτοκλασία, ακολούθησε προσκύνηση του Ιερού Λειψάνου και του Τάφου του Οσιομάρτυρος και εν συνεχεία εν πομπή μεταβήκαμε στο δένδρο της Αιματοβλυσίας όπου  αφού αναγνώσθηκε η ειδική ευχή που συνέταξε η Γερόντισσα Ισιδώρα Καθηγουμένη της Ι.Μ Αγίου Ιεροθέου Μεγάρων εψάλησαν τα Εγκώμια του Αγίου και αντλήσαμε με ευλάβεια και σεβασμό του «Αίμα» του Οσιομάρτυρος.

Μετά το μεσημεριανό μας φαγητό στο Καστράκι Καλαμπάκας επισκεφθήκαμε την Ι.Μονή Κοιμήσεως της Θεοτόκου Βυτουμά όπου αφού τελέσθηκε η Εσπερινή Ακολουθία στον νάρθηκα της Μονής( εξ αιτίας των έργων ανακαινίσεως του εκτελούνται στο Καθολικό)προσκυνήσαμε την Θαυματουργό Εικόνα της Παναγίας της ''Ταξιδιώτισσας'' και απολαύσαμε την υλική και Πνευματική κυρίως, φιλοξενία της Γεροντίσσης Παρθενίας και των Αδελφών της Μονής.