Η συνείδηση είναι ο αντικειμενικός κριτής των πράξεων του ανθρώπου. Η συνείδηση πάντοτε μιλάει για τις καλές και κακές πράξεις. Υποστηρίζει την αλήθεια, τιμά την αρετή, επαινεί τη φρόνηση και αναγνωρίζει ως καλά και θεάρεστα τα έργα που πράττονται σύμφωνα με το νόμο. Η φωνή της συνείδησης ακούγεται στα αυτιά κάθε ανθρώπου. Ποτέ κανένας λογικός άνθρωπος δεν αρνήθηκε την ύπαρξη της φωνής της, ούτε τον έλεγχό της, ούτε τον πόλεμο που κάνει όταν παραβαίνει το θείο νόμο.

Οι πνευματικοί καρποί της αγαθής συνείδησης είναι πολλοί και δύσκολα περιγράφονται. Η αγαθή συνείδηση είναι το μεγαλύτερο αγαθό, το οποίο χαρίζει στην ψυχή την ειρήνη, στην καρδιά τη γαλήνη και στο νου την ηρεμία.

Η αγαθή συνείδηση κάνει την καρδιά να χαίρεται και δίνει παρρησία στον άνθρωπο να απευθύνεται στο Θεό. Κάνει ευπρόσδεκτα τα αιτήματά του, γιατί ανοίγει τις πύλες του ουρανού. Γίνεται φορέας των θείων δωρεών, παρέχει πλουσιοπάροχα τους καρπούς του αγίου Πνεύματος, δωρίζει τα χαρισματα και ικανοποιεί τους ιερούς πόθους. Οδηγεί στην ευδαιμονία και μακαριότητα και υπόσχεται την ουράνια βασιλεια.

Η γνώση του λόγου της αποκάλυψης είναι μία άλλη πολύ μεγάλη αποκάλυψη. Διδασκόμαστε, ότι ο Θεός αγαπάει εκείνους που έχουν καθαρή καρδιά και εισακούει τις προσευχές τους. Ικανοποιεί τα αιτήματα που οδηγούν στη σωτηρία, φανερώνεται και τους διδάσκει μυστήρια θείας φύσεως.

Άγιος Νεκτάριος Πενταπόλεως