Αρχική » Ενοριακά Νέα

Μετά τη Θ.Λειτουργία της Κυριακής (του Τυφλού) 17 Μαΐου 2015 περίπου 60 συμμετέχοντες αναχωρήσαμε για την γειτονική Φωκίδα όπου στο χωριό Αθανάσιος Διάκος γενέτειρα του Μεγάλου Εθνομάρτυρος και Ήρωος της Ελληνικής Επαναστάσεως Αθανασίου Διάκου χαρήκαμε «Το τσούγκρισμα του κόκκινου αυγού».

Αμέσως μετά  την άφιξή μας βρεθήκαμε στο Μουσείο του Ήρωα το οποίο έχει κτισθεί στον χώρο όπου βρισκόταν το σπίτι του και λειτουργεί με την ανιδιοτελή φροντίδα του κ.Λεωνίδα Καραγιάννη πρώην Δημάρχου της περιοχής ο οποίος μας ξενάγησε με τον χειμαρρώδη λόγο του και μας μίλησε για την προσωπικότητα του Αθανασίου Διάκου, την μεγάλη του προσφορά στην Πατρίδα και για το μαρτυρικό του τέλος.

Κατόπιν στην ταβέρνα «Το Μετερίζι» γευματίσαμε πλούσια, γευστικά και χορταστικά και τσουγκρίσαμε τα πασχαλινά μας αυγά . Αφού προσκυνήσαμε στον Ναό της Μεταμορφώσεως που δεσπόζει στο κέντρο του χωριού επισκεφθήκαμε την Παύλιανη Φθιώτιδος όπου απολαύσαμε τον απογευματινό μας καφέ.

Αργότερα οδηγήσαμε τα βήματά μας στην Ι.Μονή Παναγίας της Γαυριώτισσας Δαδίου όπου προσκυνήσαμε την Φερώνυμη Εικόνα της Θεοτόκου, τον Τάφο του Γέροντος Αμβροσίου Λάζαρη και δεχθήκαμε τους με αγάπη προσφερθέντες λόγους της Καθηγουμένης Μοναχής Νεκταρίας.

Την συντροφιά μας τίμησε με την παρουσία του ο αγαπητός μας παπά-Θανάσης Αθανασίου.