Αρχική » Ενοριακά Νέα

Τελέσθηκε και εφέτος  στις 8 και 9 Μαΐου 2015 η Αναστάσιμη και Ανοιξιάτικη Μνήμη του Προστάτου και Πολιούχου της Ενοριακής μας Κοινότητος του Αγίου Νικολάου του Νέου του «Αιματοβλύτου» στο όνομα του οποίου σεμνύνεται ο Ενοριακός μας Ναός. Την παραμονή  της Εορτής εψάλη ο Μεγάλος Πανηγυρικός Εσπερινός με αρτοκλασία και Θείο Κήρυγμα.Με την Άδεια και την Ευλογία του Σεβ.Πομενάρχου μας κ.κ Γεωργίου  χοροστάτησε  ο Σεβ. Μητροπολίτης Πτολεμαίδος κ.κ Εμμανουήλ τον οποίο πλαισίωσαν πάρα πολλοί Ιερείς που ήλθαν από κοντά και απο μακριά για τον Άγιο μας όπως και ο Αρχιδιάκονος της Ι.Μητροπόλεως Χαλκίδος π.Νεκτάριος  τον οποίον μας παραχώρησε η αρχοντική και ευγενική καρδιά του σεβαστού μας Αγίου Χαλκίδος κ.κ Χρυσοστόμου.

Κατά την Αγιώνυμο ημέρα τελέσθηκε η Αρχιερατική Θεία Λειτουργία υπό του αυτού Αρχιερέως ο οποίος στο κήρυγμα του τόνισε :«Όχι η γνώση αλλά η απόγνωση μας κάνει περισσότερο πιστούς και μας στηρίζει στην πίστη. Οι Άγιοι δεν ήταν υπεράνθρωποι  άρα και απάνθρωποι.Ζούσαν ως ανύπαρκτοι και ενεργούσαν ως άνθρωποι της αγάπης. Σ’ αυτό τον δρόμο μας οδηγεί το εκούσιο Μαρτύριο και η μαρτυρία του σήμερα τιμωμένου Αγίου Νικολάου του Νέου του εν Βουνένοις».

Το απόγευμα στον  Μεγάλο Εσπερινό και στην ακολουθία των Εγκωμίων  χοροστάτησε ο Σεβ.Ιλίου, Αχαρνών και Πετρουπόλεως κ.κ Αθηναγόρας ο οποίος  κήρυξε τον Θείο λόγο. Αμέσως μετά και ενώ ρανίδες βροχής έπεφταν συνεχώς ,έγινε η λιτάνευση του Ιερού Λειψάνου και της Εικόνος του Οσιομάρτυρος την οποία συνόδευσαν  Άνδρες της ομάδος ΔΙ.ΑΣ ,Τοπικοί Άρχοντες,εκπρόσωποι του ΚΕ.ΠΒ Θηβών, τα μέλη του Θηβαϊκού Χορευτικού Συλλόγου «Τερψιχόρειον» και η Φιλαρμονική του Δήμου Θηβαίων. Μετά την επιστροφή και αφού όλοι οι φιλάγιοι πιστοί πέρασαν κάτω από τον Άγιο ο Σεβασμιώτατος ανέγνωσε την ειδική Ευχαριστήριο  Ευχή που αφορά στην ολοκλήρωση της Ι.Πανηγύρεως και σφράγισε την λειψανοθήκη του Αγίου μας.

Την Κυριακή (της Σαμαρείτιδος) 10 Μαΐου 2015 μετά την Θ.Λειτουργία παρατέθηκαν τα κόλλυβα του Αγίου και  τελέσθηκε κατά την Μοναστηριακή Τάξη  το Κτιτορικό Μνημόσυνο υπέρ των Μακαριστών Κτιτόρων ,Ιερέων, Μελών του Εκκλησιαστικού Συμβουλίου, Ιεροψαλτών ,Νεοκώρων, Ενοριτών και ευλαβών προσκυνητών που τιμούσαν τον Άγιο.

Τους ύμνους της Πανηγύρεως  έψαλαν μελωδικά και ευφρόσυνα  ο Αιδεσιμολ.Πρωτ.π.Βασίλειος Καπερώνης Κληρικός της Ι.Μητροπόλεως Σπάρτης και οι Ιεροψάλτες του Ναού μας υπό τον Πρωτοψάλτη μας κ.Δημ.Αναδιώτη.

Στις Ι.Ακολουθίες συμπροσευχήθηκαν  οι Βουλευτές  Βοιωτίας  κ.Αθ.Σκούμας και κ. Ευάγγ. Μπασιάκος,   ο Αντιδήμαρχος τού Καλλικρατικού Δήμου Θηβαίων κ. Ανδρέας Χατζησταμάτης ,οι  Δημοτικοί Σύμβουλοι : κ.κ. Κωνσταντίνος Τυρηνόπουλος  , Γιώργος Κατσέλης  Πρόεδρος  τής Δημοτικής Κοινότητας Θηβών κ. Παναγιώτης Σαμιώτης  οι Πολιτευτές κ.κ. Λουκία Θεοδώρου , Κων/νος Κατζέλης και πάρα πολλοί πιστοί  που πλαισίωσαν και τις τρείς Πανηγυρικές Συνάξεις για να εκδηλώσουν την αγάπη τους και την τιμή τους προς τον Οσιομάρτυρα Νικόλαο.