Αρχική » Κατήχηση » Κηρύγματα

Πόσοι από εμάς στ’ αλήθεια, δεν υποφέρουμε από κάποια ασθένεια; Και αν όχι εμείς οι ίδιοι, τότε σίγουρα κάποιος συγγενής, γνωστός ή φίλος μας θα σηκώνει έναν τέτοιο σταυρό.Έχουμε αναρωτηθεί ποτέ, τι είναι η ασθένεια και για ποιο λόγο επιτρέπει ο Θεός να μας συμβαίνει;

Πολλοί άνθρωποι πιστεύουν ότι η ασθένεια είναι τιμωρία που την επιβάλλει ο Θεός σε όσους αμφισβητούν και παραβαίνουν το νόμο Του. Μάλιστα, ακόμη και στις μέρες μας πολλοί «χριστιανοί», που υποτίθεται πως είναι συνδεδεμένοι με τη ζωή της Εκκλησίας, με μεγάλη ευκολία ρίχνουν το λίθο του αναθέματος σε όλους εκείνους που πέφτουν σε μικρά ή μεγαλύτερα σφάλματα και χαρακτηρίζουν την ασθένειά τους ως ενέργεια της δικαιοσύνης του Θεού.

Τα πράγματα όμως δεν είναι έτσι. Ο Θεός συγχωρεί τις αμαρτίες και τα σφάλματα όλων των ανθρώπων, αρκεί να το ζητήσουν. Και αυτό αποτελεί σκάνδαλο και μεγάλο πλήγμα στη συνείδηση όλων αυτών που υπηρετούν υποκριτικά την ηθική και τους νόμους της και που δεν έχουν μάθει να συγχωρούν αλλά μόνο να επιβάλλουν ποινές. Κατά τη γνώμη τους λοιπόν, ο Χριστός κάνει ζημιά στο νόμο, γιατί συγχωρώντας αμαρτίες εμποδίζει την απονομή μιας δίκαιης τιμωρίας –που όπως θεωρούν– είναι και η ασθένεια.

Ο Χριστός όμως έρχεται και καταλύει αυτή την ανθρώπινη λογική. Ο Θεός, μέσω της ασθένειας, προσφέρει στον άνθρωπο τη δυνατότητα  της πνευματικής τελείωσης. Και εμείς όλοι, έτσι πρέπει να στεκόμαστε απέναντι σε μια ασθένεια· σαν μια ευκαιρία απ’ το Θεό για πνευματικό αγώνα έναντι των παθών μας. Έτσι έπραξε ο Χριστός και στην περίπτωση του παραλυτικού. Του έδωσε την άφεση των αμαρτιών και ταυτόχρονα τον ελευθέρωσε και απ’ τη σωματική του ασθένεια, γιατί είδε την πραγματική του μετάνοια. Τον λύτρωσε δηλαδή και πνευματικά και σωματικά.

Τελικά ο Θεός, όταν Τον αναζητήσουμε, έρχεται να θεραπεύσει όλο τον άνθρωπο, ψυχή και σώμα, και όχι απλώς μια συγκεκριμένη ασθένεια. Η θεραπεία της σωματικής παραλυσίας είναι το λιγότερο που μπορεί να μας προσφέρει ο Θεός. Το μεγαλύτερο δώρο Του είναι αναμφίβολα η θεραπεία της αμαρτίας, καθώς έτσι συμφιλιώνεται ο άνθρωπος με τον Δημιουργό του και σώζεται!