Αρχική » Ενοριακά Νέα

Με την ευλογία και την άδεια του Σεβασμιωτάτου Ποιμενάρχου μας κ. κ. Γεωργίου χθες Γ' Κυριακή των Νηστειών  15 Μαρτίου 2015 έγινε  στον Ι.Ν Αγίας Τριάδος Βαγίων η υποδοχή  του Ιερού Λειψάνου  του Αγίου Νικολάου του Νέου του εν Βουνένοις που φυλάσσεται στον ομώνυμο Ιερό Ναό μας το οποίο συνόδευσαν 50 Ενορίτες μας ,ο Πρωτοψάλτης του Ναού μας κ.Δημ.Αναδιώτης , ο Δομέστικος κ.Νικ.Κρουστάλης, και ο Εκκλησιαστικός κ.Κων/νος Σβετζούρης. Ακολούθησε ο Κατανυκτικός Εσπερινός με θείο κήρυγμα. Μετά την απόλυση προσφέρθηκε δεξίωση για όλους στο Ενοριακό Πνευματικό Κέντρο και κατόπιν τελέσθηκε το Απόδειπνο και οι Χαιρετισμοί της Παναγίας μας.
       Το πρωί της Δευτέρας 16 Μαρτίου 2015 εψάλει ο Όρθρος και  οι Ώρες, τελέσθηκε η Θ. Λειτουργία των Προηγιασμένων Τιμίων Δώρων και στο τέλος ο Αγιασμός ενώπιον του Ιερού Λειψάνου. Στον αγιασμό αναμείχθηκε και μέρος από το αίμα του Αγίου το οποίο αναβλύζει από το δένδρο του μαρτυρίου Του το οποίο βρίσκεται στα Βούνενα της Θεσσαλίας.  Τέλος στις 11.00 περίπου εψάλει η Παράκλησις του Αγίου  και ακολούθησε η τελετή της αναχωρήσεως του Τιμίου Θησαυρίσματος  απο τα Βάγια για την ενορία μας  όπου ευλαβώς φυλάσσεται.
       Στίς ακολουθίες έψαλλαν με ιδιαίτερο ύφος το οποίο απαιτεί η περίοδος της Μ. Τεσσαρακοστής, ο Σύλλογος Ιεροψαλτών επαρχίας Θηβών «Ο Ευαγγελιστής Λουκάς» ενώ συμμετείχε πολυπρόσωπο εκκλησίασμα το αποίο ανταποκρίθηκε πρόθυμα στο κάλεσμα της Ενορίας για να τιμήσουν τον ''Αιματοβλύτη '' Οσιομάρτυρα μας.