Αρχική » Ενοριακά Νέα

Εορτάσαμε και φέτος την Πανήγυρι των Βοιωτών Αγίων μας αφού το αριστερό Κλίτος του Ναού αποτελεί Παρεκκλήσιο αφιερωμένο από το 2002 στην μνήμη τους με τις Λατρευτικές εκδηλώσεις που τελέσθηκαν από τις 7 έως τις 9 Μαρτίου 2015 και με την παρουσία της Αγίας Κάρας ενός εκ των Δέκα Τοπικών μας Αγίων του Οσίου Σεραφείμ του Δομβοίτου την οποία εκόμισε ο Σεπτός Καθηγούμενος της Ι.Μονής Δομβούς Παχώμιος Μοναχός.Το Σάββατο 7 Μαρτίου 2015 στις 6.00 περίπου έγινε η τελετή της Υποδοχής  και ακολούθησε Μέγας Πανηγυρικός Εσπερινός με αρτοκλασία και Θείο Κήρυγμα από τον Παν.Αρχιμ.π.Πολύκαρπο Καραμαρούδη Εφημέριο του Ι.Ναού Αγίας Τριάδος Βαγίων.

Το πρωί της Δεύτερης Κυριακής των  Νηστειών  8 Μαρτίου 2015 τελέσθηκε Πανηγυρική Θ.Λειτουργία και ακολούθησε Λιτάνευσις της Αγίας Κάρας εντός του Ναού.

Το μεσημέρι στην εόρτια τράπεζα παρακάθισε και ο Σεβ.Ποιμενάρχης μας κ.Γεώργιος ευγενώς ανταποκριθείς στο κάλεσμα μας. Το απόγευμα στις 5.00 εψάλη η Παράκλησις των Τοπικών μας Αγίων με την συμμετοχή του π.Αθανασίου και του π.Κωνσταντίνου από την γειτονική Ι.Μητρόπολη Χαλκίδος οι οποίοι συνόδευαν  φιλάγιους πιστούς ενώ στις 6.30 μ.μ τελέσθηκε ο Κατανυκτικός Εσπερινός με Θείο Κήρυγμα από τον Παν.Αρχιμ.π.Αλέξιο Ιστρατόγλου Ιεροκήρυκα του Γ.Ε.Ν.

Αργότερα διαβάσθηκε το Απόδειπνο και οι Χαιρετισμοί και το πρωί της Δευτέρας 9 Μαρτίου 2015 εψάλη ο Όρθρος, οι Ώρες, τελέσθηκε η Θ.Λειτουργία των Προηγιασμένων Τιμίων Δώρων και ο Αγιασμός. Στις 11.00 περίπου εψάλη η Παράκλησις του Οσίου και ακολούθησε η τελετή της αναχωρήσεως του Τιμίου Θησαυρίσματος  για την Ι.Μονή Δομβούς όπου ευλαβώς φυλάσσεται.

Ήταν ένα τριήμερο αγιαστικό, Πνευματικό, Λατρευτικό με έντονη την παρουσία του Οσίου αλλά και πάρα πολλών φιλοσίων.