Αρχική » Ενοριακά Νέα

Την Κυριακή Της Σταυροπροσκυνήσεως 15 Μαρτίου 2015 και ώρα 5.30 μ.μ, μετά απο αίτημα του  Εκκλησιαστικού Συμβουλίου του Ι.Ν Αγίας Τριάδος Βαγίων και με την Άδεια και Ευλογία του Σεβ.Ποιμενάρχου μας κ.Γεωργίου, θα μεταφερθεί εκεί το Σεπτό Λείψανο του Αγίου Οσιομάρτυρος Νικολάου του Νέου το οποίο φυλάσσεται στον φερώνυμο Ναό μας . Στα προπύλαια του Ι.Ναού θα το υποδεχθεί ο πανοσιολ. Εφημέριος Aρχιμ. π.Πολύκαρπος Καραμαρούδης επικεφαλής των ευσεβών Ενοριτών του.  Σκοπός της λατρευτικής αυτής εκδηλώσεως είναι η πνευματική ενίσχυση των φιλαγίων πιστών.

Θα ακολουθήσει ο Κατανυκτικός Εσπερινός με θείο Κήρυγμα ενώ το πρωί της Δευτέρας 16 Μαρτίου 2015 θα τελεσθεί Προηγιασμένη Θ.Λειτουργία. Η επανακομιδή του Τιμίου Θησαυρίσματος στον Ναό μας θα γίνει το πρωί της Δευτέρας.

Όσοι ενορίτες μας θελήσουν να συμμετάσχουν στην τελετή της υποδοχής θα μετακινηθούν δωρεάν με λεωφορείο  την Κυριακή 15 Μαρτίου και ώρα 5.00 μ.μ.