Αρχική » Ενοριακά Νέα

Eυκαιρία Λατρευτική ήταν η Αγρυπνία που τελέσθηκε για την μνήμη του Αγίου Ιερέως Νικολάου του Πλανά την Κυριακή της Ορθοδοξίας 1η Μαρτίου 2015 αφού κατ αυτήν ζήσαμε όλες τις Ακολουθίες του Νυχθημέρου όπως τις εμπλουτίζει το Τυπικό της Σαρακοστής και όπως προβλέπει για τις μνήμες των Αγίων οι εορτές των οποίων συμπίπτουν με την πένθιμη και κατανυκτική ατμόσφαιρα της ξεχωριστής περιόδου που διανύουμε.

Κατανυκτικός Εσπερινός, Απόδειπνο με τους Χαιρετισμούς, Όρθρος με την προσκύνηση του Ι.Λειψάνου του Αγίου και χρίση εκ της κανδήλας ,Ώρες , η Προηγιασμένη Θ.Λειτουργία και η ευλογία του κολλύβου του Αγίου ήταν η λατρευτική αλυσίδα που μας ανέβασε προσευχητικά. Μετά την απόλυση το Αρχονταρίκι μας μας ξεκούρασε με αλάδωτη μεν νόστιμη δε Τράπεζα.