Αρχική » Ενοριακά Νέα

Προσπαθώντας να διακρίνουμε στα πρόσωπα των εγκλείστων παιδιών τον φυλακισμένο Κύριο μας  και να Τον παρηγορήσουμε στο παράπονο Του: "Στη φυλακή ήμουν και δεν με επισκεφτήκατε...", αποφασίσαμε να επισκεφθούμε το Ειδικό Κατάστημα Κράτησης Ανηλίκων Αυλώνος την Τρίτη 17 Φεβρουαρίου 2015 για να προσφέρουμε με έμπακτο τρόπο αγάπη στους εκεί κρατούμενους Αδελφούς μας.

Την συντροφιά μας αποτελούσε το Δ.Σ του «Ενοριακού Ταμείου Αλληλεγγύης» και άλλες Ενορίτισσες, οι οποίοι γίναμε δεκτοί από την Δ/α του Καταστήματος κ.Μαρίνα Μπούκη η οποία μας υποδέχθηκε και μας μίλησε για την καταγωγή των κρατουμένων, τις ηλικίες τους, τις συνθήκες διαβίωσης, το ημερήσιο πρόγραμμά τους, την διατροφή τους, τα προβλήματα τους ,για την κάλυψη των Πνευματικών τους αναγκών απο την Ενορία του Αυλώνα και γενικά για ότι αφορά στους 250 αυτούς νέους που με υπομονή βιώνουν τον εγκλεισμό.

Στους Κρατούμενους (επικοινωνήσαμε με λίγους από αυτούς) προσφέραμε διάφορα δώρα, είδη ατομικής καθαριότητος και υγιεινής, απορρυπαντικά, είδη ρουχισμού,Φάρμακα,Γραφική ύλη, Παιχνίδια, Βιβλία, γλυκίσματα και είδη ευλαβείας.

Ευχαριστούμε θερμά τους Ενορίτες μας που συμπαραστέκονται στην φιλανθρωπική δράση της Ενορίας στηρίζοντας τις κατά καιρούς διάφορες πρωτοβουλίες οι οποίες μας δίνουν την δυνατότητα να είμαστε παρόντες σε ότι συμβαίνει γύρω μας  αλλά και τους χορηγούς της εξόρμησης αυτής οι οποίοι συνέβαλαν δυναμικά στην συλλογή πολλών και χρήσιμων ειδών για τους «εν φυλακή ευρισκομένους» αδελφούς μας. Αναφέρουμε τα ονόματά τους με εκτίμηση , ευγνωμοσύνη και πολλές ευχές.

Μαυρίδης Αντώνιος(Έμπορος), Λούκος Γεώργιος(Έμπορος), Μπουτσίνη Μαρία(Βιβλιοπώλης), Παπαγιάννης Αλκιβιάδης(Γραφείο Τουρισμού), Ρόκκας     Χαρίλαος(Φαρμακοποιός), Χατζή Παναγιώτα(Φαρμακοποιός), Κων/νος και Ευαγγελία Κακκού, Μπακιρτζή Μαρία και Πέτρος(Έμποροι), Κων/νος Στενός.

"Παιδιά μου, ο πρώτος άνθρωπος που μπήκε στον Παράδεισο ήταν ένας ληστής δίπλα στον σταυρό. Αφού έκλεψε και λήστεψε στη γη, λήστεψε μετά και τον Ουρανό! Έτσι παιδιά μου να κάνετε τώρα κι εσείς..."

π.Γερβάσιος Ραπτόπουλος