Αρχική » Ενοριακά Νέα

Yμνολογήσαμε το κατά δύναμιν την Μεγάλη Δεσποτική και Θεομητορική Εορτή της Υπαπαντής του Κυρίου μας με την Αγρυπνία που τελέσθηκε την Κυριακή 1η Φεβρουαρίου 2015 κατά την διάρκεια της οποίας  συμπροσευχήθηκαν πολλοί αδελφοί  έχοντας εξασφαλισμένες τις προϋποθέσεις  που δημιούργησε  η κατανυκτική ατμόσφαιρα του Ναού, οι ύμνοι αλλά και ο τρόπος που τους απέδωσαν οι Χοροί του Ναού μας.

Κατ’ αρχήν αναγνώσθηκε η Μετάληψις, το Μικρό Απόδειπνο με τους Χαιρετισμούς της Υπαπαντής, ο Μεγάλος Εσπερινός με την Λιτή στον Νάρθηκα  και την Αρτοκλασία, κάτοπιν εψάλη ο Όρθρος με τα Μελωδικά Μεγαλυνάρια και τελέσθηκε η Θ.Λειτουργία.Eφημέριος στον Εσπερινό και τον Όρθρο ανέλαβε ο π.Πολύκαρπος. Μετά το πέρας παρετέθη Εόρτιος Τράπεζα επιγείων αγαθών «δια τον κόπον της αγρυπνίας».

Αναχωρώντας λάβαμε το μήνυμα της εορτής ότι, όντες σε πλεονεκτικότερη θέση από τον Θεοδόχο Συμεών ο οποίος αξιώθηκε και κράτησε στην αγκαλιά  του τον «Χριστόν Κυρίου» ενώ εμείς αξιωνόμαστε και Τον υποδεχόμαστε στην καρδιά μας με την Θεία Κοινωνία, τίποτε και κανένας δεν μπορεί να ανακόψει την πορεία μας προς συνάντησιν Του παρά μόνον ο ίδιος μας ο εαυτός ο οποίος προβάλει πολλές φορές δικαιολογίες και προφάσεις ισχυρές και ανίσχυρες προκειμένου να μην συναντήσει το Τεσσαρακονθήμερο Βρέφος καί έτσι να στερηθεί την Ευεργεσία και την Σωτηρία.