Αρχική » Ενοριακά Νέα

Εορτάσαμε και φέτος την ανάμνηση για την έλευση του Ι.Λεψάνου του Οσιομάρτυρος Αγίου Νικολάου του Νέου (†10-12-2000) την Τετάρτη 10 Δεκεμβρίου 2014 με την Ευχαριστήριο Αγρυπνία που τελέσθηκε κατά την οποία εψάλη η Ειδική Ακολουθία που συνέταξε για να υμνηθεί το Πνευματικό και Αγιαστικό Γεγονός για την Ενοριακή μας Κοινότητα, η Υμνογράφος Γερόντισσα Ισιδώρα Καθηγουμένη της Ι.Μονής Αγ.Ιεροθέου Μεγάρων.

Στην Ακολουθία εκτός από τον π.Πολύκαρπο Καραμαρούδη Εφημέριο του Ι.Ν Αγ.Τριάδος Βαγίων και τον π.Ιωάννη Κόλλια Εφημέριο του Ι.Ν Αναστάσεως του Λαζάρου (Κοιμητηρίου) Περιστερίου συμμετείχε και ο Γέροντας του Ι.Κελλίου Αγίου Γεωργίου (Ιωασαφαίων) Ι. Σκήτης Καυσοκαλυβίων Αγίου Όρους Αρχιμ. π. Νεόφυτος ο οποίος ευγενώς ανταποκρίθηκε στην πρόσκληση μας, προεξήρχε της Θ.Λειτουργίας και δίδαξε τους αγρυπνούντες.

Μετά την λατρεία παρετέθη Τράπεζα στο Αρχονταρίκι μας από τις Κυρίες του ''Ενοριακού Ταμείου Αλληλεγγύης'' όπου ο Γέροντας έψαλε και δίδαξε και πάλι τους φιλάγιους αδελφούς. Τους Ύμνους έψαλαν, ο Πολυμελής Βυζαντινός χορός ''Των κατα σάρκα  Αδελφών της πολυμελούς ιερατικής οικογενείας του ιερέως π.Ευσταθίου Αθανασόπουλου'' που μας ήλθε από την Ι.Μητρόπολη Κηφισίας και οι Χοροί του Ναού μας υπό τον Πρωτοψάλτη μας κ.Δημ.Αναδιώτη.