Αρχική » Ενοριακά Νέα

Mία από τις πιο κατανυκτικές και Μυσταγωγικές Αγρυπνίες που διοργανώνει η Ενορία μας την 1η Δεκεμβρίου είναι εκείνη  για την Σύναξη της Θαυματουργού Εικόνος της Παναγίας της επονομαζομένης Γεροντίσσης της οποίας Αντίγραφο φυλάσσεται στον Ναό μας  εντός του Ι.Βήματος.  Φέτος η χαρά μας ολοκληρώθηκε με την  παρουσία του Ι.Λειψάνου εκ της χειρός του Αγίου Ιερομάρτυρος Κυπριανού του φοβερού Διώκτου των Πονηρών Πνευμάτων και του Καταλύτου των έργων της Μαγείας και όλων των σατανικών επιδράσεων  και ενεργειών το οποίο φιλαδέλφως μετέφερε ο Πανοσιολ. Ιερατικός Προιστάμενος του Ιερού Μητροπολιτικού Ναού Λιβαδειάς Αρχιμ.π.Νεκτάριος Αυγέρος.

Στα Λατρευτικά πλαίσια της Αγρυπνίας τελέσθηκαν οι Ακολουθίες Θ.Μεταλήψεως,  Αποδείπνου μετά Χαιρετισμών των Αγίων,  Εσπερινού, Όρθρου με χρίση με Άγιο Έλαιο, Θ.Λειτουργίας και Αγιασμού δια της Χειρός του Αγίου ενώ στο τέλος ευλογήθηκε το κόλλυβο της Παναγίας μας.

Κατα την ώρα του Κοινωνικού ο Πανοσιολογιώτατος μίλησε στο πυκνότατο εκκλησίασμα για το ιστορικό της εορταζομένης Εικόνος της Γεροντίσσης, για τον βίο του Αγίου Κυπριανού και για τους τρόπους που η Μαγεία και η  στανολατρεία  διεισδύει στην καθημερινότητα μας αν δεν προσέξουμε τους ύπουλους τρόπους που αυτή εμφανίζεται καθώς και για τα πνευματικά μέσα  που θα χρησιμοποιήσουμε για να απαλλαγούμε από αυτήν.

Μετά την Λατρεία στην οποία συμμετείχε ο Παν.Αρχιμ.π.Πολύκαρπος Καραμαρούδης Εφημέριος του Ι.Ν Αγίας Τριάδος Βαγίων, ο Πρωτοψάλτης εξ  Ιτέας κ.Θεόφιλος και η ευσεβής συνοδεία του, οι άνδρες της ομάδος ΔΙ.ΑΣ, οι χοροί του Ναού μας με προεξάρχοντα τον Πρωτοψάλτη μας κ.Δημ.Αναδιώτη  παρατέθηκε Τράπεζα στο Αρχονταρίκι μας με την φροντίδα των Κυριών του «Ενοριακού Ταμείου Αλληλεγγύης» όπου δόθηκε η ευκαιρία  στον π.Νεκτάριο να απευθυνθεί και πάλι στους αγρυπνήσαντες και να τους προβληματίσει γύρω από την σωστή και συνειδητή συμμετοχή μας στα Μυστήρια της Εξομολογήσεως και της Θ.Κοινωνίας τα οποία αποτελούν την θωράκιση μας έναντι των παγίδων του προαιώνιου εχθρού της σωτηρίας μας χρησιμοποιώντας αληθινά περιστατικά από την Ποιμαντική  του Διακονία.