Αρχική » Ενοριακά Νέα

Με σκοπό την ψυχική ωφέλεια αλλά και την ψυχαγωγία την Κυριακή 16 Νοεμβρίου 2014  εκδράμοντας  66 Ενορίτες ανάμεσα τους και πολλά παιδιά μέλη των Νεανικών μας Συνάξεων φθάσαμε στον Ι.Ν Αγίου Θωμά Αμαρουσίου όπου ο Αιδεσιμολ.π.Αναστάσιος  Κοροπούλης  Προϊστάμενος του Ναού μας υποδέχθηκε μαζί με τους συνεργάτες του και αφού μας μίλησε για την ιστορία του Ναού και της παλαιότερης Ενορίας του Αμαρουσίου καθώς και για τα θαύματα του Αγίου που έχουν γίνει κατά καιρούς ,τέλεσε τον Εσπερινό και προσέφερε σε όλους την εικόνα του Αγίου και έλαιο από την κανδήλα που καίει στο λείψανο του Αποστόλου το οποίο ευλαβώς φυλάσσεται εκεί.  Αργότερα οι Κυρίες της Ενορίας προσέφεραν γλυκό και αναψυκτικό σε όλους.

Επόμενος σταθμός μας ήταν το θέατρο «Βρετάνια» όπου παρακολουθήσαμε την παράσταση «Ένας ήρωας με παντόφλες» στην οποία συμμετέχουν γνωστοί ηθοποιοί. Μιά παράσταση που εικονίζει την σύγχρονη πραγματικότητα με τις μίζες, τις λαθροχειρίες ,τις ύποπτες συνενοήσεις, την απάτη, το εύκολο κέρδος αλλά και τα αγαθά της φιλοπατρίας και του καθήκοντος που πρέπει να μας χαρακτηρίζουν.