Κάποιος Ἱερέας, λειτουργοῦσε Κυριακή πρωΐ στόν Ἱερό Ναό τῆς Ἁγίας Τριάδος Πατρῶν. Στή μέση τῆς Λειτουργίας, ὁ Ἱερέας αὐτός σταμάτησε καί δέν μποροῦσε νά συνεχίσει.

Τότε οἱ λοιποί Ἱερεῖς, τό ἐκκλησίασμα κ.λ.π. προσεφέρθησαν νά φέρουν ἰατρό γιά τίς πρῶτες βοήθειες. Νόμιζαν ὅτι κάτι ἔπαθε.

Ἔληξε τό περιστατικό καί μετά ἀπό ἀρκετό καιρό, ὁ Ἱερέας αὐτός αποκάλυψε, ὅτι κατά τή διάρκεια τῆς Θείας Λειτουργίας, βρισκόταν στό πλάϊ τῆς Ἁγίας Τραπέζης καί σέ ὕψος ἑνός μέτρου ἀπό τό δάπεδο, ὁ π. Γερβάσιος Παρασκευόπουλος  ὁ ὁποῖος εἶχε ἤδη κοιμηθεῖ πρό πολλῶν ἐτῶν.