Ἡ εὐσπλαγχνία εἶναι ἀπέραντη δύναμη·  αὐτή μικραίνει τό χάσμα ἀνάμεσα στόν ἄνθρωπο καί τόν Θεό,  ἀνάμεσα στήν γῆ καί τόν οὐρανό... ἐκεῖ ὅπου πραγματοποιεῖται τό Εὐαγγέλιο, ἐκεῖ ἤδη ἐμφανίζεται ὁ Παράδεισος.

Ὁ Θεός τίποτε δέν ἀγαπάει τόσο, ὅσο τήν εὐσπλαγχνία.  Ὅλο τό Εὐαγγέλιο συνοψίζεται στήν εὐσπλαγχνία.

Ξέρετε μέ τί ὁ ἄνθρωπος γίνεται περισσότερο ὅμοιος μέ τόν Θεό;  Μέ τήν εὐσπλαγχνία, καί αὐτή ἐξασφαλίζει στόν ἄνθρωπο ἀθανασία καί αἰώνια ζωή. Ἡ ὑψηλότερη ἐντολή τοῦ Θεανθρώπου στούς ἀνθρώπους εἶναι:  "Γίνετε ἐλεήμονες ὅπως εἶναι ἐλεήμονας ὁ Οὐράνιος Πατήρ-Θεός".

Ἐάν, λοιπόν, εἶσαι εὔσπλαγχνος, ἄνθρωπε, μοιάζεις μέ τόν Θεό, διότι ἐκτελεῖς ἔργο τοῦ Θεοῦ στόν κόσμο.

Ἡ εὐσπλαγχνία ἔχει θεϊκή καταγωγή,  διότι, ἀπό τόν Θεόν γεννιέται,  μέ τόν Θεό ἀναπτύσσεται  καί μέ τόν Θεό ὡριμάζει.

Χωρίς εὐσπλαγχνία ὁ Θεός θά ἔπαυε νά εἶναι Θεός, ὅπως καί ὁ ἄνθρωπος παύει νά εἶναι ἄνθρωπος.

Ἁγίου Ἰουστίνου Πόποβιτς