Αρχική » Ενοριακά Νέα

Για τρείς λόγους αγρυπνήσαμε την Δευτέρα 27 Οκτωβρίου 2014. Ο πρώτος ήταν η Εορτή της Παναγίας της Ελευθερώτριας,ο δεύτερος λόγος ήταν τα Ένδοξα Νικητήρια της« 28ης Οκτωβρίου 1940» και ο τρίτος η ανάμνηση του Θαύματος του Αγίου μας τον Οκτώβριο του 1943 δια του οποίου έσωσε τους κατοίκους της περιοχής μας από τα αντίποινα των Γερμανών Κατακτητών.

Η Ακολουθία ξεκίνησε με το Μικρό Απόδειπνο και τους Χαιρετισμούς του Αγίου, τον Μεγάλο Εσπερινό με την μοναστηριακή Ακολουθία της Λιτής και την αρτοκλασία, συνεχίσθηκε με τον Εόρτιο Όρθρο και την Θ.Λειτουργία και ολοκληρώθηκε με την Δοξολογία και την ευλογία του Κολλύβου.

Αμέσως μετά με την θυσιαστική αγάπη των Κυριών του «Ενοριακού Ταμείου Αλληλεγγύης» παρατέθηκε Τράπεζα σε περισσότερους απο 50 αγρυπνήσαντες.