Αρχική » Ενοριακά Νέα

Το διήμερο 29 και 30 Σεπτεμβρίου 2014 η Ενορία μας πραγματοποίησε την Ετήσια Ιεραποδημία της στην Ιερά Νήσο Τήνο με σκοπό την προσκύνηση του περίπυστου Θεομητορικού Εικονίσματος. Μετά την άφιξη μας στο Κυκλαδίτικο Νησί απολαύσαμε μια εκδρομή από την Χώρα μέχρι το ψαροχώρι Πάνορμος όπου γευματήσαμε. Κατά την διάρκεια της διαδρομής ακούσαμε πολλά για τις Πνευματικές, φυσικές, Ιστορικές και Πολιτιστικές καλλονές της Τήνου με την βοήθεια ξεναγού ενώ στο χωριό Πύργος γευθήκαμε το παραδοσιακό γαλακτομπούρεκο.Tέλος  επισκεφθήκαμε την Ι.Μονή Κεχροβουνίου και προσκυνήσαμε την Τιμία Κάρα της Οσίας Πελαγίας.

Το απόγευμα στον Πανίερο Ναό συμμετείχαμε στον Εσπερινό και την Παράκληση καθώς και στο Απόδειπνο και στους Χαιρετισμούς.Το πρωί της Τρίτης τελέσθηκε η Θ.Λειτουργία με συλλειτουργούς  Πατέρες από την Ι.Αρχιεπισκοπή Αθηνών και την Ι.Μητρόπολη Σερρών.

Αναχωρήσαμε με πολλές  καλές αναμνήσεις,εντυπώσεις και ευλογίες τόσο από τον Ιερατικό Προιστάμενο του Πανιέρου Ναού και Αρχιερατικό Επίτροπο Τήνου Αιδεσιμολ.Πρωτ.π.Γεώργ.Φανερό  και τους άλλους Πατέρες όσο και από το προσωπικό που διακονεί  εκεί.