Το να μετράς την αγάπη των άλλων είναι σαν να μετράς την εγωπάθειά σου. Μην μετράς…μόνο αγάπα, κι ας χάσεις στο μέτρημα. Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Ὅταν μιλᾶμε γιά τήν γέννηση κάποιου ἐννοοῦμε γέννηση ἀπό πατέρα καί μητέρα. Ἔτσι λοιπόν καί ἡ Παναγία μας γεννήθηκε μέ τόν φυσικό τρόπο πού γεννιοῦνται ὅλοι οἱ ἄνθρωποι μετά τήν πτώση τῶν πρωτοπλάστων. Γιατί λέγουν οἱ ἅγιοι Πατέρες ὅτι, ἄν δέν ἁμάρταναν οἱ πρωτόπλαστοι, θά πολλαπλασιάζονταν μέν, ἀλλά κατά ἄλλο τρόπο, κατά παρθενικό τρόπο, πού θά ὑπεδείκνυε ἡ σοφία τοῦ Θεοῦ. Ἡ Παναγία γεννήθηκε κατά φυσικό τρόπο· Ἰωακείμ ἔλεγαν τόν πατέρα της καί Ἄννα ἔλεγαν τήν μητέρα της. Δηλαδή ἡ Παναγία μας ἦταν κανονικός ἄνθρωπος μέ προπατορικό ἁμάρτημα, τό ὁποῖο ἐξαλείφθηκε μέ τόν Εὐαγγελισμό Της.

Ὁ Κύριός μας Ἰησοῦς Χριστός εἶναι Σωτήρας καί γιά τήν Παναγία, ὅπως καί ἡ ἴδια ἔτσι Τόν ὁμολογεῖ στόν ὕμνο Της «Μεγαλύνει ἡ ψυχή μου τόν Κύριον καί ἠγαλλίασε τό πνεῦμά μου ἐπί τῷ Θεῷ τῷ Σωτῆρί μου» (Λουκ. 1,46-47). Ἦταν καί αὐτή «σπέρμα» τοῦ Ἀδάμ, «θυγάτηρ τοῦ πάλαι Ἀδάμ», ὅπως λέγει ὁ Δαμασκηνός. Τό σπέρμα ὅμως αὐτό τοῦ Ἀδάμ, μέ τήν ἐνάρετη ζωή τῶν γονέων της, ὅλο καί ἐκαθαρίζετο καί ἔτσι ὁ ἅγιος Ἰωάννης ὁ Δαμασκηνός ὀνομάζει – ἀκοῦστε καί θαυμᾶστε – «πανάμωμον» τό σπέρμα τοῦ Ἰωακείμ ἀπό τό ὁποῖο γεννήθηκε ἡ Παναγία.

Πιστός στήν πατερική αὐτή ἔκφραση ὁ ἁγιασμένος Γέροντας τοῦ Ἁγίου Ὄρους πατήρ Παΐσιος λέγει, ὅτι οἱ δίκαιοι Ἰωακείμ καί Ἄννα, μετά ἀπό προσευχή τους στόν Θεό γιά νά τούς δώσει τέκνο, συνῆλθαν ὄχι ἀπό ἡδονή· καί ὡς σώφρονες καί φιλόθεοι πού ἦταν καί ὄχι φιλήδονοι, συνέλαβαν καί γέννησαν «βρέφος πανάγιον». Ἄρα ἡ Παναγία, ὡς κανονικός ἄνθρωπος, εἶναι ἀπό τό δικό μας γένος καί συνδέεται μέ ὅλη τήν ἀνθρωπότητα.

Ο Γόρτυνος Ιερεμίας