Το να μετράς την αγάπη των άλλων είναι σαν να μετράς την εγωπάθειά σου. Μην μετράς…μόνο αγάπα, κι ας χάσεις στο μέτρημα. Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Ένα από τά μεγαλύτερα εγκλήματα, μετά τη σταύρωση του Χριστού, πού είδε ό κόσμος, είναι ή αποτομή τής Τί­μιας Κεφαλής του Αγίου Προφήτου Προδρό­μου καί Βαπτιστού Ιωάννου, ανάμνηση του όποιου τελεί σήμερα ή Εκκλησία.

Καί τό έγκλημα είναι τόσο μεγαλύτερο, όσο αγιώτερος ήταν ό Πρόδρομος όλων των ανθρώπων κι όσο αμαρτωλή καί βρώμικη ή αιτία, για τήν οποία ό προφήτης αποκεφαλίσθηκε. Μια άσεμνη κι αμαρτωλή γυναίκα τόλμησε νά ζητήση τήν κεφαλή ενός άγιου κι ένας γυναικόδουλος κι ασελ­γής βασιλιάς δέ φοβήθηκε νά διατάξη τήν εκτέλεση. ’Αλήθεια, μεγαλύτερο έγ­κλημα μετά τή σταύρωση δεν είδε ο κό­σμος...

Γι αυτό, σάν καί στή Μεγάλη Παρασκευή έτσι καί σήμερα, ή Εκκλη­σία ορίζει αυστηρή νηστεία· γιά νά θρη­νούν οί χριστιανοί γιά τέτοιες πράξεις, πού ντροπιάζουν τό ανθρώπινο γένος καί νά θυμούνται πώς μέσα στήν κραιπάλη καί τή μέθη των ασώτων, διαπράττονται τά μεγαλύτερα των εγκλημάτων.

Μικρός Συναξαριστής