Αρχική » Ενοριακά Νέα

Η Οικουμενική, Πανορθόδοξη και Πανελλαδική Εορτή της Κοιμήσεως της Παναγίας μας εορτάσθηκε και στην Ενορία μας στις 14 και 15 Αυγούστου 2014.

Αφού προηγήθηκε το Ιερό Δεκαπενταλείτουργο και οι Παρακλήσεις καθ’ όλη την διάρκεια του δεκαπενθημέρου ,την παραμονή της εορτής εψάλη ο Μεγάλος Εσπερινός με αρτοκλασία.

Ανήμερα τελέσθηκε η Πανηγυρική Θ.Λειτουργία και εψάλησαν τα Εγκώμια ενώπιον του Ιερού Επιταφίου της Θεοτόκου. Το απόγευμα της Εορτής μετά τον Εσπερινό τελέσθηκε η Παράκληση ''Εις την Κοίμησιν''και μοιράσθηκε στους πιστούς Μύρο από  την Μυροβλύτισσα της Άνδρου.

Κατά τη διάρκεια των Ακολουθιών ετέθη σε προσκύνηση τεμάχιο απο τον Τάφο της Παναγίας μας στην Γεθσημανή.