Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Ο,τι κάνουμε στον άλλον στην ουσία το κάνουμε στον εαυτό μας. Πχ μισούμε κάποιον , αγαπάμε κάποιον είναι σαν να το κάνουμε στον εαυτό μας. Αν χαιρόμαστε με την χαρά κάποιου στην ουσία θα μετέχουμε και εμείς στην ίδια χαρά.

Αν λυπόμαστε με την χαρά κάποιου είναι σαν να αποκλείουμε αυτή την χαρά για τον εαυτό μας. Αν αισθανόμαστε ενωμένοι με τους άλλους μετέχουμε στην ζωή. Το μίσος με άλλα λόγια βλάπτει μόνο την ψυχή αυτού που το νιώθει. Επίσης αν δεν συγχωρείς το κακό που σου κάνει ο άλλος στερείς από τον εαυτό σου τη δυνατότητα να σε συγχωρήσουν άλλοι όταν κάνεις και εσύ το ίδιο λάθος.

Μόνο όταν νιώθουμε αγάπη λειτουργεί η ζωή υπερ μας και όλος ο κόσμος είναι στα πόδια μας. Μην κάνουμε στον άλλον αυτό που δεν θέλουμε να μας κάνει ή να κάνουμε στον άλλον πρώτοι αυτό που θέλουμε να μας κάνει. Ο ωραιότερος κανόνας της ενότητας και της υγείας.