Αρχική » Ενοριακά Νέα

Τη Δευτέρα 23 Ιουνίου 2014 πραγματοποιήσαμε μονοήμερη προσκυνηματική εκδρομή στις περιοχές της Αργολίδος και της Κορινθίας. Συγκεκριμένα επισκεφθήκαμε και προσκυνήσαμε στις Ιερές Μονές Κοιμήσεως της Θεοτόκου Καλαμίου και Αγίου Δημητρίου Καρακαλά Αργολίδος καθώς και στην Ιερά Μονή Παναγίας Βράχου Νεμέας Koρινθίας   όπου τύχαμε ιδιαίτερης φιλοξενίας εκ μέρους των μοναστικών αδελφοτήτων που ασκούνται εκεί. Ιδιαίτερη ευλογία για εμάς ήταν η συνάντησή μας με τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Αργολίδος κ.κ. Νεκτάριο, ο οποίος μας υποδέχθηκε με πολύ αγάπη και χαρά.

Στον Σεβασμιώτατο προσφέραμε σε ανάμνηση της πρώτης επισκέψεώς μας μετά την Εκλογή, Χειροτονία και Ενθρόνιση του στην έδρα της Μητροπόλεως, μια εικόνα των Βοιωτών Αγίων ως ελάχιστο Αντίδωρο της φιλοξενίας του. Σε όλους μας ο Σεβασμιώτατος προσέφερε απο ένα βιβλίο του .

Μετά το μεσημεριανό μας φαγητό στο Ανυφί Ναυπλίου στον Κοιμητηριακό Ι. Ναό του Αγίου Νικολάου όπου φιλοξενείτε παλαιά ιερά εικόνα καθώς και τεμάχιο από το λείψανο του Οσιομάρτυρος Νικολάου του Νέου ο αιδεσιμολογιώτος εφημέριος  π. Δημοσθένης Χατζόπουλος τέλεσε τον Μεγάλο Εσπερινό της εορτής του Γενεθλίου του Τιμίου Προδρόμου.

Κατά την επιστροφή μας σταθήκαμε για λίγο στο Μεγάλο Πεύκο όπου απολαύσαμε τον καφέ μας με θέα την όμορφη Σαλαμίνα και επιστρέψαμε αργά το βράδυ στη Θήβα.

Τους εκδρομείς και ο Αιδεσιμολ. Πρωτοπρεσβύτερος π.Αθανάσιος Αθανασίου, ο οποίος με την σοφία του, την εμπειρία του, τις γνώσεις του και το χιούμορ του πολλά μας εδίδαξε.