Αρχική » Ενοριακά Νέα

Την Δευτέρα του Αγίου Πνεύματος  9 Ιουνίου 2014 το απόγευμα  με πρωτοβουλία των Κυριών του ''Ενοριακού Ταμείου Αλληλεγγύης’’ και με σκοπό την ενίσχυση του Φιλανθρωπικού μας Έργου,μεταβήκαμε στην Ιερά Μονή Αγίου Νικολάου του Νέου Καμπιών Ορχομενού όπου τελέσθηκε από τους Πατέρες της Μονής  με την ευλογία του Καθηγουμένου π.Νεκταρίου ,η Ακολουθία του Εσπερινού και έγινε προσκύνησις των Τιμίων Λειψάνων που φυλάσσονται καθώς και του άρτι αφιχθέντος στην Μονή  Ιερού Λειψάνου του Αγίου Μεγαλομάρτυρος Φλώρου. Στο Αρχονταρίκι απολύσαμε την Μοναστηριακή φιλοξενία που μας προσφέρθηκε.

Αργότερα  φθάσαμε στον Άγιο Γεώργιο Λιβαδειάς και συγκεκριμένα στο Ιδιωτικό Παρεκκλήσιο του Οσίου Παταπίου το οποίο ανήγειρε και συντηρεί  η Οικογένεια του π.Κων/νου Παπαθανασίου Κληρικού της Μητροπόλεως μας. Μετά την δέηση που αναπέμφθηκε προσκυνήσαμε το τεμάχιο από το Λείψανο του Οσίου και φιλοξενηθήκαμε στον προαύλιο χώρο της οικίας με γλυκίσματα και αναψυκτικά ενώ ο π.Κωνσταντίνος  μας υποδέχθηκε με αγάπη  και αναφέρθηκε στις περιστάσεις που συνέβαλλαν στην ανέγερση  του Παρεκκλησίου.