Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Η γονυκλισία τι είναι; Προσκύνησις του Θεού .Προσκυνάμε το Θεό,πράγμα που ο εχθρός μας διάβολος δεν το κάνει , δεν σκύβει το κεφάλι , δεν γονατίζει,δεν προσκυνά.Όσοι προσκυνούν τον Θεό είναι εχθροί του διαβόλου,άρα είναι άνθρωποι του Θεού.

Γιαυτό οι γονυκλισίες έχουν μεγάλη σημασία.  Και μία ακόμη περισσότερη να κάνουμε , γίνεται κάποιος ασκητικός κόπος πράγμα που θα έχει την ανταμοιβή του από τον Θεό. Οι λίγες μετάνοιες που  κάνουμε , συνάζονται σιγά - σιγά στην τράπεζα του Θεού επάνω στον Ουρανό και όταν απέλθουμε προς τα άνω , θα τις βρούμε σε μία μεγάλη ποσότητα.

Και αυτό θα μας βοηθήσει στην απολογία μας , κατά την φοβερή ώρα που θα κρινόμεθα.

Γέρων Εφραίμ της Αριζόνας