Αρχική » Ενοριακά Νέα

Το ενδιαφέρον μας αυτή τη φορά προσήλκυσε η γειτονική Φωκίδα η οποία με τις φυσικές και πνευματικές ομορφιές της μας φιλοξένησε και μας ξεκούρασε την Δευτέρα 19 Μαΐου 2014.

Νωρίς το πρωί ξεκίνησε το πρόγραμμα της Προσκυνηματικής μας Εκδρομής με συνοδό και συνοδοιπόρο τον σεβαστό μας Αιδεσιμολ.Πρωτ.π.Αθανάσιο Αθανασίου και με πρώτο σταθμό την Ιερά Μονή Παναγίας της Βαρνάκοβας όπου προσκυνήσαμε την Θαυματουργό Εικόνα Της και από την εντεταλμένη Μοναχή ακούσαμε λόγους Θεομητορικούς.

Αργότερα με την καθοδήγηση του Αιδεσιμολ Πρωτ.π.Νικολάου Καραγιάννη Γενικού Αρχιερατικού Επιτρόπου της Ι.Μητροπόλεως Φωκίδος , οι πιο ριψοκίνδυνοι, που δεν ήταν λίγοι, ανεβήκαμε στο σπηλαιώδες παρεκκλήσιο του Αγίου Νικολάου του Νέου στην θέση Κούσκια Αμφίσσης όπου θαυμάσαμε την Αγιότητα του τόπου,την Αγριότητα του τοπίου και την ευλάβεια των παλαιών. Στο περεκκλήσιο ψάλαμε τα  του Παρακλητικού Κανόνα του Αγίου και χαρήκαμε την θέα από την λατρευτική αυτή αετοφωλιά.

Το μεσημέρι καταλύσαμε σε παραθαλάσσιο εστιατόριο στην Ιτέα και το απόγευμα συμμετείχαμε στον Εσπερινό στην Ιερά Μονή Τιμίου Προδρόμου Δεσφίνας όπου ο Καθηγούμενος αυτής Παν.Αρχιμ.π.Νεκτάριος μας υποδέχθηκε με θερμά λόγια και μας ξενάγησε στην ιστορία και στην προσφορά της Μονής ενώ αργότερα στο Αρχονταρίκι προσφέρθηκε κέρασμα σε όλους. Φθάσαμε το βράδυ στην Θήβα έχοντας χαρεί ακόμη μία προσκυνηματική εξόρμηση και μια ευκαιρία για επικοινωνία μεταξύ μας αλλά και με τους εκεί φίλους μας ,μέσα από την Ενοριακή ζωή.