Αρχική » Ενοριακά Νέα

Οι Λατρευτικές Συνάξεις για την Αναστάσιμη και Ανοιξιάτικη Μνήμη του Οσιομάρτυρος Αγίου Νικολάου του Νέου η οποία αποτελεί για την Ενορία μας κορυφαία Λατρευτική  Εκδήλωση Μνήμης και Τιμής προς τον Φερώνυμο Άγιο μας ξεκίνησαν την Πέμπτη 8 Μαΐου 2014 στις 7.00 το βράδυ με τον Μεγάλο Πανηγυρικό Εσπερινό με αρτοκλασία στον οποίο Χοροστάτησε ο Σεβ.Μητροπολίτης Καβάσων  κ.κ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ.

Το πρωί της Αγιωνύμου Ημέρας Παρασκευή 9 Μαΐου 2014 τελέσθηκε η Πανηγυρική Αρχιερατική Θεία Λειτουργία με Ιερουργό τον Σεβασμιώτατο κ.κ. ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ο οποίος με την Φιλέορτη, Ιεροπρεπέστατη και Σεμνή Παρουσία του υπέβαλλε τους πιστούς ενώ με τον χειμαρρώδη, γλυκό και ζουμερό λόγο του καθήλωσε το εκκλησίασμα το οποίο ιδιαιτέρως χάρηκε το πέρασμα του Αλεξανδρινού Ιεράρχη από τον τόπο μας.

Το απόγευμα της ημέρας μετά τον μεθεόρτιο Εσπερινό τελέσθηκε ο Παρακλητικός Κανόνας χοροστατούντος του Σεβ.Μητροπολίτου Βερατίου, Αυλώνος και Κανίνης κ.κ ΙΓΝΑΤΙΟΥ ο οποίος κήρυξε και στην συνέχεια προέστη στην Λιτάνευση του Ιερού Λειψάνου και της Περίπυστης Εικόνος του Οσιομάρτυρος. Άμα τη επιστροφή της Λιτανευτικής πομπής και αφού επανήλθε το Ιερό Κουβούκλιο που περικλείει το Ι.Λείψανο και την Εικόνα του Αγίου στην θέση του ακολούθησε Ιερά Αγρυπνία μέχρι τις 12.30 τα μεσάνυκτα.

Χαρακτηριστικό της Πανηγύρεως μας ήταν η ξεχωριστή ατμόσφαιρα που δημιουργήθηκε από την απόδοση των ύμνων από τους χορούς, με τον Αιδεσιμολ.Πρωτ.π.Δημήτριο Μπακόπουλο Κληρικό της Ι.Μ Μεσογαίας και τον Πρωτοψάλτη μας κ.Δημ. Αναδιώτη συνεργούντων του Λαμπαδαρίου μας κ.Δημ.Τζαφέρη, των κ.Νικ. Κρουστάλη και Δημ. Μελένιου και άλλων επισκεπτών ιεροψαλτών να έχουν καθηλώσει κυριολεκτικά το φιλάγιο εκκλησίασμα, με τον καλλίφωνο Ιερολογ.Πρωτοδιάκονο της Ιεράς Μητροπόλεως Χαλκίδος π.Νεκτάριο Ευγενικό να διακονεί με ευλάβεια, με τους πολλούς ιερείς που προσήλθαν από τις γειτονικές Ενορίες αλλά και από άλλες Μητροπόλεις και κυρίως με τους πολυάριθμους χριστιανούς μας που πλαισίωσαν όλες τις Ακολουθίες. Ιδιαίτερη χαρά μας έδωσε η παρουσία του Καθηγουμένου της Ι.Μονής Αγίου Διονυσίου Ζακύνθου Γέροντος Αρχιμ.Διονυσίου.

Επίσης πολλοί Τοπικοί Άρχοντες προσήλθαν και συμμετείχαν, εκπρόσωποι της Πολιτικής, Δημοτικής, Στρατιωτικής, Αστυνομικής ζωής του Τόπου, εκπρόσωποι Συλλόγων και φορέων και πολλοί φίλοι της Ενορίας μας που κατέφθασαν για να ανανεώσουν την σχέση τους με τον Οσιομάρτυρα και την Ενορία μας.

Ευχή και προσευχή μας είναι, ο Άγιος που καρδιακά αγάπησε τον Χριστό μας, να αξιώνει και τις δικές μας καρδιές να νοιώθουν την ίδια ζεστασιά  για τον Νεκραναστημένο Κύριο μας και να χαρίζει σε όλους, Ενορίτες και μη, '' χαράν και ειρήνην και υγείαν''.

Ευχαριστούμε το ''Stoudio Marinos'' για την φωτογραφική κάλυψη των Ι.Ακολουθιών.