Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Όπως ο χειμώνας φέρνει το χιόνι και το χιόνι σκεπάζει το χορτάρι, δεν το ξεραίνει όμως, μάλλον το διατηρεί και το ζωογονεί έως την άνοιξι, οπότε φεύγει το χιόνι και πάλιν το χορτάρι είναι ανθηρό, ούτω πως συμβαίνει και στον πνευματικό αγώνα. Ο χειμώνας των πειρασμών καΙι των βιοτικών μεριμνών έρχεται να ψυχράνη τον αγωνιστικό ζήλο. Κάθε όμως πνευματική συγκέντρωσι με σκοπό την πνευματική βοήθεια της σποράς του λόγου του θεού, τον οποίον με την χάρι Του σαν τιποτένιοι διάκονοι προσφέρουμε, ζωντανεύει το πνευματικό χορτάρι, δηλαδή τον αγωνιστικό ζήλο για τη μεγάλη σωτηρία, για την απόκτησι της βασιλείας του Θεού.
      Ο σπόρος σπείρεται και ανάλογα με την γη που θα τον δεχθή και θα τον συλλάβη, ανάλογη θα είναι και η γέννησις του φυτού και η ποιότητα και η ποσότητα του καρπού. Έτσι και ο λόγος του Θεού που σπείρεται∙ ανάλογα με το πώς θα τον πάρουν οι καρδιές μας και το πώς θα τον επεξεργασθούν , θα αποδώση την μεγάλη ευλογία να επιτύχουμε την άλλη ζωή.
      Για να κερδίσουμε την σωτηρία μας, θα πρέπει να βάλουμε μία τάξι στη ζωή μας. Διότι όπου τάξις, εκεί και ειρήνη, εκεί και ο Θεός∙ όπου αταξία, εκεί και σύγχυσις∙ όπου σύγχυσις, εκεί και ο διάβολος. Για να έχουμε όμως τάξι, θα πρέπει να ακολουθούμε τις οδηγίες του πνευματικού πατρός. Ο κάθε αμαρτωλός ,που έτυχε της μεγάλης ευλογίας να προσέλθη στο άμισθον ιατρείον που λέγεται Ιερά Εξομολόγησις, θα πρέπει να τηρήση τις οδηγίες και τους κανόνες του πνευματικού, ώστε να διορθωθή ,να διατηρηθή ή και να αυξηθή η ψυχική του υγεία.
      Όπως ένας γιατρός εξετάζει τον ασθενή και βάσει της διαγνώσεως του δίνει την ιατρική αγωγή με φάρμακα και οδηγίες, τα οποία οφείλει ο άρρωστος να τηρήση με ακρίβεια, ώστε να επιτύχη την θεραπεία∙ και όπως μια μικρή παράλειψι της ιατρικής αυτής αγωγής ενδέχεται να μην επιφέρη το προσδωκόμενον αποτέλεσμα της ιάσεως, έτσι και όταν ο πνευματικός γιατρός δίνη την πνευματική αγωγή για θεραπεία, οφείλει ο πιστός να τηρήση αυτές τις συμβουλές και τους κανόνες. Και ποιοι είναι αυτοί οι κανόνες; Είναι η προσευχή, οι γονυκλισίες, η μελέτη ιδιαίτερα της Καινής Διαθήκης και ολόκληρης της Αγίας Γραφής – η Καινή Διαθήκη είναι ωη νέα Χάρις του Χριστού μας με όλη την ευλογία της Αγίας Τριάδος, ενώ η Παλαιά είναι η σκιά. Εν συνεχεία είναι η νηστεία και η προσοχή στους λογισμούς. Να μην τους δεχώμεθα και να τους καταπολεμούμε αμέσως, εν τη γενέσει τους, διότι εάν τους αφήσουμε, θα γεννήσουν πολλά αγκάθια και αυτά τα αγκάθια πολλές φορές είναι πολύ καρφωτά, αιμορραγεί ο άνθρωπος και συνήθως καταλήγουν σε καρκίνο.
     Μας αξιώνει ο Θεός να σηκωθούμε το πρωί, άλλοι βαθύ όρθρο κι άλλοι αργότερα. Το πρώτο που έχουμε να κάνουμε, σαν κύριο μέλημα από χριστιανική υποχρέωσι και καθήκον και ανάγκη ψυχική για σωτηρία, είναι να γονατίσουμε, να υψώσουμε τα χέρια μας στον Θεό και να προσευχηθούμε. Πόσον ωραίες είναι οι προσευχές της εκκλησίας μας! Τι λόγια είναι εκείνα, τα οποία δίνουν ζωή! «Εξεγερθέντες του ύπνου προσπίπτομεν Σοι Αγαθέ, και των αγγέλων τον ύμνον βοώμεν Σοι Δυνατέ…». Αφού λοιπόν ,σηκωθούμε και προσπέσουμε στην αγαθότητα του Χριστού, πρέπει να Τον ευχαριστήσουμε ,γιατί μας αξίωσε να περάσουμε καλά την νύχτα…

Από το βιβλίο «ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΕΦΡΑΙΜ ΦΙΛΟΘΕΪΤΟΥ-Η ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΣΩΤΗΡΙΑΣ»