Αρχική » Ενοριακά Νέα

Με  πρωτοβουλία των φιλόπονων Κυριών του «Ενοριακού Ταμείου Αλληλεγγύης» την Πέμπτη Κυριακή των Νηστειών 6 Μαρτίου 2014 πραγματοποιήσαμε  Προσκυνηματική Επίσκεψη στο Ιερό Ησυχαστήριο του Αγίου Ραφαήλ στο Άνω Σούλι Μαραθώνος όπου ο Γέροντας Ιωσήφ και η Αδελφότητα του διακονούν τον Άγιο και τους πιστούς που καταφθάνουν.

Κατ’ αρχήν τελέσθηκε η ειδική δέησις στον χώρο της Αγιοφανείας όπου εντεταλμένος Μοναχός μας υπεδέχθη αναφερόμενος στον Βίο και τα Μαρτύρια των Νεοφανών Αγίων της Μυτιλήνης καθώς και στα θαυμαστά γεγονότα που σχετίζονται με τον ευλογημένο αυτόν τόπο υπογραμμίζοντας την αγάπη για την Πίστη και την Πατρίδα. Αργότερα προσφέρθηκε Μοναστηριακό κέρασμα στο Αρχονταρίκι της Μονής  και το βιβλίο «Το όνειρο ενός Γέροντος» σε όλους τους συμμετέχοντες.

Τα χρήματα που συγκεντρώθηκαν θα διατεθούν για τις φιλανθρωπικές ανάγκες των αναγκεμένων αδελφών μας εν όψει του Αγίου Πάσχα.