Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

O άγιος Ηρωδίων, του οποίου ή Εκ­κλησία σήμερα εορτάζει τή μνήμη, είναι άπό τούς Εβδομήκοντα Αποστόλους, Επίσκοπος Πατρών, πού άπέθανε μέ μαρ­τυρικό θάνατο. Φέρεται πώς ήταν συγ­γενής του Αποστόλου Παύλου καί τούτο δέν είναι χωρίς σημασία· τούς ποιμένας τής Εκκλησίας οί «κατά σάρκα» συγ­γενείς μας ή μάς τιμούν ή μάς ντροπιά­ζουν.

Καί συγγενείς μας ''κατά σάρκα'' δέν είναι μόνο όσοι μένουν σ’ ένα σπίτι, όσοι γεννήθηκαν άπό τούς ίδιους γονείς, μά κάθε άνθρωπος πού συνδέεται μέ κά­ποιους δεσμούς πρός τήν οίκογένειά μας κι άκόμα κι οί γείτονες κι οί συμπολίτες μας κι οί ομοεθνείς μας. Ό άπόστολος Παύλος λέγει γιά τούς ομοεθνείς του Ισραηλίτες·

«Ηυχόμην γάρ αύτός εγώ ανάθεμα είναι από Χριστού υπέρ τών αδελφών μου, τών συγγενών μου κατά σάρκα». Πρέπει λοιπόν καί μάς πολύ νά μάς ενδιαφέρει ή κατάσταση τών συγγε­νών μας, οχι μόνο ή υλική μά καί ή πνευ­ματική.

Πηγή: Μικρός Συναξαριστής