Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Ενώ Βάδιζε στο δρόμο ο Όσιος Σεραπίων κάποιος φτωχός του ζήτησε ελεημοσύνη και μη έχοντας άλλο τίποτε να του δώσει του έδωσε το εξωτερικό του ράσο αν και το ψύχος ήταν δριμύτατο μένοντας μόνο με το εσωτερικό του ράσο (αντερί).

Αφού προχώρησε συνάντησε άλλο ζητιάνο ο οποίος έτρεμε από το ψύχος και του έδωσε και το άλλο ράσο. Ο Όσιος κράτησε μόνο ένα Ευαγγέλιο για να μελετά. Το συνάντησε κάποιος αδελφός και τον ρώτησε ποιος του πήρε τα ρούχα; Ο Όσιος του αποκρίθηκε «Τούτο το Ευαγγέλιο!», εννοώντας με αυτό ότι, θέλοντας να τηρήσει ότι λέει ο Κύριος μέσα στο Ευαγγέλιο έδωσε ότι είχε.

Έπειτα από λίγο καιρό πούλησε και το Ευαγγέλιο και τα χρήματα που πήρε τα μοίρασε στους φτωχούς. Όταν τον ρώτησε ένας μαθητής του, πού έδωσε το Ευαγγέλιο; Αυτός αποκρίθηκε: Πίστεψέ με παιδί μου ότι κάνω το θέλημα του Δεσπότου Χριστού ο οποίος μας λέει «Πώλησόν σου τὰ ὑπάρχοντα καὶ δὸς πτωχοῖς [1]». Έδωσα λοιπόν όχι μόνο τα ράσα μου, αλλά και τον ίδιο το Δεσπότη Χριστό (Ευαγγέλιο) πούλησα και μοίρασα το αντίτιμο στους φτωχούς.

Η μνήμη του εορτάζεται στις 21 Μαρτίου.

[1] Ματθ. 19, 21.