Αρχική » Ενοριακά Νέα

Ένα γεμάτο τριήμερο από πλευράς Λατρευτικής ζήσαμε απο το Σάββατο 15 μέχρι την Δευτέρα 17 Μαρτίου 2014 στην Ενοριακή μας Κοινότητα με σκοπό την ενίσχυση μας στον αγώνα της Μεγάλης Σαρακοστής. Αφορμή στάθηκε η Υποδοχή και η φιλοξενία της Αγίας Κάρας του Οσίου Σεραφείμ την οποία εκόμισε ο Γέρων Καθηγούμενος της Ι.Μονής Δομβούς Παχώμιος Μοναχός  αλλά και η Ενοριακή Εορτή των Βοιωτών Αγίων μας στο όνομα των οποίων τιμάται το Αριστερό κλίτος του Ναού μας.

Το Σάββατο στις 17.45 μ.μ έγινε η Υποδοχή του Τιμίου Θησαυρίσαματος στον προάυλιο χώρο του Ναού και ακολούθησε ο Μεγάλος Εσπερινός με αρτοκλασία.Το πρωί της Δεύτερης Κυριακής των Νηστειών τελέσθηκε η Πανηγυρική Θ.Λειτουργία και το απόγευμα στις 17.00 εψάλη η Παράκλησις στους Τοπικούς μας Αγίους και στις 19.00 ο Κατανυκτικός Εσπερινός με ομιλητή τον Πανοσιολ. Ιεροκήρυκα της Ι.Μητροπόλεως Χαλκίδος Αρχιμ. π. Δαμασκηνό Μάκρα ο οποίος αναφέρθηκε στο σπουδαίο θέμα της Θείας Κοινωνίας, στην αξία, την συχνότητα που πρέπει να συμμετέχουμε και στις διάφορες πλάνες που κυκλοφορούν μεταξύ των πιστών σχετικά με την σοβαρή αυτή πτυχή που άπτεται της πνευματικής μας ζωής.Το πρωί της Δευτέρας τελέσθηκε Προηγιασμένη Θ.Λειτουργία, ο Αγιασμός και ο καθαγιασμός μιας νεας εικονος του Οσίου Σεραφείμ δωρεά στον Ναό μας εκ μέρους ευσεβούς Ενοριακής Οικογένειας.Στην Λατρευτική Σύναξη της Δευτέρας συμμετείχε το 6ο Δημ.Σχολείο Θηβών ενώ αργότερα προσκύνησαν τα παιδιά του 7ου Νηπιαγωγείου.

Στις 11.00 μετά την Παράκληση στον Όσιο έγινε η τελετή της Αναχωρήσεως της Αγίας Κάρας για την Ι.Μονή Δομβούς.Το Εκκλ.Συμβούλιο,οι Κυρίες του ''Ενοριακού Ταμείου Αλληλεγγύης'',οι Ιεροψάλτες,ο Εκκλησιαστικός,οι συνεργάτες της ενοριακής δράσεως,όλοι έδωσαν το παρών για να μην λείψει τίποτα κατά την διεξαγωγή των Λατρευτικών Εκδηλώσεων και απο την φιλοξενία του Γέροντος Παχωμίου και των προσερχομένων απο μακριά.

Ευχαριστούμε τον Θεό που και εφέτος μας αξίωσε να υποδεχθούμε το Άγιο Λείψανο και να χαρούμε με τους Ενορίτες και τους φίλους της Ενορίας μας το τριήμερο αυτό προσευχόμενοι,εορτάζοντες και αγιαζόμενοι.