Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Κάποιος κύριος  μετέφερε τον Μακαριστό Γέροντα Αθανάσιο Χαμακιώτη με το αυτοκίνητό του στο γιατρό. Όταν γύρισε, αισθανόταν υποχρεωμένος· ήθελε κάτι να δώ­σει. Το μοναστήρι φτωχό. Σκέφθηκε λίγο και λέει στη γερόντισσα:

-Γερόντισσα, ο κ. Κ. Ν. με εξυπηρέτησε. Τι να τού δώσου­με; Πήγαινε στο κοτέτσι και ό,τι αυγά έχει δώστα για τα δυο του παιδιά.

Ή γερόντισσα πήγε και βρήκε εννέα αυγά.

-Γέροντα, έχει μόνον εννέα αυγά, είπε διστακτικά.

-Να τα δώσεις.

Όταν ό οδηγός έφυγε, λέει στη γερόντισσα:

-Γερόντισσα, μήπως στενοχωρήθηκες;

-Έ... μάλλον γέροντα.

-Ξέρεις τί λέει το Ευαγγέλιο; Δίνε για να σου δίνει ό Θεός. Αν το έχουμε ανάγκη, θα μας το δώσει ό Θεός, θα το δεις

Δεν πέρασαν δέκα λεπτά, όταν χτύπησε το κουδούνι Βγήκε ή γερόντισσα να ανοίξει. Ήταν μια γνωστή κυρία που της είπε.

-Γερόντισσα, με συγχωρείτε, δεν ψώνισα τίποτε για να σας φέρω. Αλλά ό,τι αυγά είχε το κοτέτσι μας, σας τα έφερα.

Πρόσφερε στη γερόντισσα μια χαρτοσακούλα. Την άνοιξε  ή γερόντισσα και τί να δει; Ακριβώς εννέα αυγά! Τρέχει συγκινημένη στον π. Αθανάσιο.

-Γέροντα, έτσι κι έτσι...

Ό παπούλης χαμογέλασε.

-Είδες παιδί; Δίνε για να σου δίνει o Θεός και πάντα θα σου δίνει, όταν δίνεις!

Από το βιβλίο Ιερομόναχος Αθανάσιος Χαμακιώτης

του Μητροπολίτου Αργολίδος κ.κ. Νεκταρίου, εκδ. Ακρίτας, σελ. 254.