Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Σήμερα ή Εκκλησία εορτάζει την ανάμνηση της ανακομιδής των ιερών λειψάνων του αγίου Νικηφόρου Πατριάρχου Κωνσταντινουπόλεως. Ο άγιος Νι­κηφόρος είναι άπό τούς επισκόπους ε­κείνους της Εκκλησίας, πού διώχθηκαν καί πέθαναν στην εξορία για χάρη της ορθής πίστεως. Ή εικονομαχία ήταν στην Εκκλησία, όπως είπε ό Θεόδω­ρος ό Στουδίτης, «μεταστοιχείωσις των απάντων αθεωτάτη».

Κι ο άγιος Νικη­φόρος απάντησε στον αύτοκράτορα, όταν έκεινος του ζητούσε μεταρρυθμίσεις στήν ’Εκκλησία, ότι εκείνα πού ορίσθηκαν άπό τούς ’Αποστόλους καί τούς Πατέρας «ού­τε παρασαλεύομεν ούτε περισσότερόν τι έν αυτοίς οικονομούμεν».

Όταν αργότερα άλλος αυτοκράτορας του έθετε όρο νά κάμη ορισμένες παραχωρήσεις για νά τόν αποκαταστήση στο θρόνο του, ο άγιος Νικηφόρος απάντησε μέ αποφασιστικότητα· «Προτιμώ ν’ αποθάνω στήν εξορία παρά ν’ αρνηθώ την πίστη μου».

Μικρός Συναξαριστής