Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Kάθε φορά πού ή Εκκλησία εορτά­ζει καί τιμά, όπως καί σήμερα, τον Πρόδρομο καί Βαπτιστή Ιωάννη, μάς ερχεται στήν μνήμη ή αυστηρή μορφή του κήρυκος τής ερήμου, για τον όποιον ο Ιησούς Χριστός είπε τό μεγαλύτερο εγκώμιο «Ούκ έγήγερται εν γεννητοίς γυναικών μείζων Ιωάννου του Βαπτιστού».

Ο Ιωάννης ό Βαπτιστής είναι ο τελευταίος καί «Σεβασμιώτερος» από τούς Προφήτας, τις θρησκευτικές εκεί­νες προσωπικότητες της Παλαιάς Δια­θήκης, πού τό κήρυγμά τους, ηχηρό καί μεγαλόπνοο, είναι ή φωνή του Θεού, πού ξυπνά συνειδήσεις, πού καλει σέ με­τάνοια, πού στηλιτεύει την ανομία, πού προμηνά τήν κρίση καί τήν τιμωρία της θείας δικαιοσύνης.

Ο Ιωάννης ό Πρόδρομος δεν έπαυε να ελέγχη τήν παρανομία του  Η­ρώδη καί τότε μόνο σιώπησε, όταν ή Τιμία κεφαλή του έπεσε, μέ τήν αναιδή αξίωση μιας αμαρτωλής γυναίκας καί για τήν μωρία ενός φαύλου καί ακόλαστου άνδρα.

Mικρός Συναξαριστής