Αρχική » Ενοριακά Νέα

Τελέσθηκε την Κυριακή 9 Φεβρουαρίου 2014 η πρώτη Αγρυπνία μετά τις Εορτές του Αγίου Δωδεκαημέρου με την ευκαιρία της μνήμης του Αγίου Ιερομάρτυρος Χαραλάμπους του Ιαματικού. Κατά την διάρκεια της είχαμε την χαρά και την ξεχωριστή Ευλογία της παρουσίας του Ιερού Λειψάνου της Χειρός του εορταζομένου Αγίου το οποίο αποτελεί Κειμήλιο της Ιεράς Μονής Σαγματά και μεταφέρθηκε με την Άδεια του παν.Καθηγουμένου Αυτής Αρχιμ.π.Παισίου.

Στην αρχή του Εσπερινού κατέφθασε ένα λεωφορείο από τις Ερυθρές με προσκυνητές που ήλθαν για να χαιρετήσουν τον Άγιο ενώ κατά την διάρκεια της Λατρευτικής Συνάξεως πάρα πολλοί πιστοί πέρασαν για τον ίδιο λόγο μαζί με τους πολλούς πιστούς που συμμετείχαν συμπροσευχόμενοι.

Toυς ύμνους έψαλαν οι ταλαντούχοι Ιεροψάλτες του Ναού μας συμβάλλοντας στην κατανυκτική ατμόσφαιρά που βοήθησε όλους στην προσπάθεια της προσευχής. Μετά την Αγρυπνία παρατέθηκε Τράπεζα επιγείων αγαθών από τις φιλόπονες Κυρίες του «Ενοριακού Ταμείου Αλληλεγγύης» στο Αρχονταρίκι μας.