Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Διαβάστε με λίγη προσοχή τα παρακάτω : «Η Έλλη κρατεί την λαμπάδα της και προσέχει να μην σβήσει. Πηγαί­νει τη λαμπάδα στο σπίτι. Τη δίνει στη γιαγιά και λέει: Χριστός Ανέ- στη, γιαγιά. Η γιαγιά τη φιλεί και λέει: Αληθώς Ανέστη παιδί μου. Ύστερα παίρνει τη λαμπάδα. Πη­γαίνει στο εικόνισμα και ανάβει το καντήλι». Επίσης και αυτό: « Τα παιδιά κάνουν τον σταυρό τους όταν περνούν από την εκκλησία. Ο παπα-Ηλίας χαμογελά. Ύστερα τα ευλογεί. Έχετε την ευχή του Θεού. Και αυτό: «Ντίν-ντάν, ντίν- ντάν, -χτυπά η καμπάνα. Σήμερα είναι Κυριακή. Τα παιδιά σηκώνονται κι ετοιμάζονται για την εκκλησία. Σε λίγο φτάνουν. Όλα εκεί είναι ωραία. Τα καντήλια αναμμένα. Το λιβάνι μοσχοβολά. Ο παπάς ευλογεί». Αυτά που μό­λις διαβάσατε ήταν αποσπάσμα- τα από αναγνωστικό της πρώτης τάξης δημοτικού σχολείου λίγο παλαιοτέρων ετών. Γιατί τα ανα­φέρω; Ανοίξτε σήμερα τις τσάντες των παιδιών σας και ψάξτε να βρείτε παρόμοια πράγματα.

Μην κάνετε τον κόπο... Θα σας βοηθήσω. Διαβάστε τι γράφει το Ανθολόγιο των Γ' και Δ' τάξεων στο κείμενο με τίτλο «Τότε που πήγαμε βόλτα τον Επιτάφιο» : «σήκωσαν τον Επιτάφιο ψηλά πάνω κι όλοι περάσαμε από κάτω. Να, όπως παίζουμε το περνά- περνά η μέλισσα»... Παντελής έλλειψη σεβασμού και σαφής υποτίμηση -βλασφημία της πιο κατανυκτικής στιγμής της Μεγάλης Εβδομάδας. Υπάρχουν και άλλα κείμενα που θα σας σόκαραν αν τα διαβάζατε.. Κρίμα για την παιδεία μας. Μιλάμε όλοι, εκπαιδευτικοί και μη, για την έκ­πτωση αξιών, για την πνευματική κρίση της εποχής μας, και ειδικά της παιδείας. Είναι φυσικό αποτέ­λεσμα με τέτοια σχολικά βιβλία.

Τα τελευταία χρόνια τίποτε δεν χτυπήθηκε τόσο, από άθεους και μαρξιστές εκπαιδευτικούς, όσο η αθάνατη αξία της Ορθόδοξης πίστης, της οικογένειας και της αγάπης για την πατρίδα. Και να τα αποτελέσματα. Μα όπως στρώσαμε θα κοιμηθούμε. Ας ξυπνήσουμε εκπαιδευτικοί και γονείς πριν είναι πολύ αργά...

π.Ν.Σ