Αρχική » Ενοριακά Νέα

Η Ημέρα της Υπαπαντής ξεκίνησε με την  Θ.Λειτουργία με αρτοκλασία την Κυριακή 2 Φεβρουαρίου 2014. Αργότερα κατά τις 11.30 αναχωρήσαμε  για την Χασιά Αττικής όπου και το γεύμα μας σε γνωστό Κέντρο της Περιοχής με ενδιάμεση στάση τον Ι.Ν Αγίου Κωνσταντίνου Άνω Λιοσίων όπου μας καλωσόρισε ο εκ των Εφημερίων νεότερος ο π.Φανούριος ο οποίος προσέφερε σε προσκύνηση τα λείψανα του Αγίου Λουκά του Ιατρού που φυλάσσονται στην Ενορία. Στο τραπέζι συνέφαγε μαζί μας και ο αγαπητός και σεβαστός π.Κανέλλος Αδαμόπουλος Προϊστάμενος του  ανωτέρω Ι.Ναου.

Μετά το γεύμα και αφού προσφέρθηκαν τα αναμνηστικά σε όλες τις Κυρίες  επισκεφθήκαμε τον Ι.Ν Αγίου Ιωάννου του Θεολόγου Άνω Λιοσίων όπου ο Αιδεσιμολ.Πρωτ.π.Νικόλαος  αφού αναφέρθηκε στο περιεχόμενο της Εορτής  και στην αξία της Μητρότητος μας ξενάγησε στους  φροντισμένους χώρους του Ναού, στο Λαογραφικό Μουσείο και στο Ενοριακό Κέντρο.

Θαυμάσαμε την σπουδαία εργασία του π.Νικολάου και πληροφορηθήκαμε για το πλούσιο έργο που παράγει η Ενοριακή Κοινότητα.