Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Mια άπό τις Δεσποτικές εορτές της Εκκλησίας, τις εορτές δηλαδή τις αφιερωμένες στο  Δεσπότη Χριστό, είναι καί ή εορτή τής Υπαπαντής, τήν οποία επιτελεί σήμερα ή Εκκλησία. Ό ευαγγελιστής Λουκάς διηγείται καί περιγρά­φει τα περιστατικά του καθαρισμού της Παναγίας, σαράντα ημέρες μετά τη θεία Γέννηση, καί τής άφιερώσεως του Ιησού στο θεό, «κατά τον νόμον Μωϋσέως».

Ούτε τό ενα ούτε το άλλο ήταν ανάγκη νά γίνη. Τί νά καθαρισθή ή πανάχραντη Θεο­τόκος; Καί σε ποιόν νά αφιερωθή ό Θεός;Όμως γίνονται καί τά δύο· «Ό παλαιός ημερών, νηπιάσας σαρκί, υπό μητρός Παρθένου τώ ιερώ προσάγεται του οι­κείου νόμου πληρών τό επάγγελμα».

Συμ­μορφώθηκε ο Ιησούς Χριστός πρός τό νόμο καί υποβλήθηκε ή Παναγία στις διατάξεις του καθαρισμού, για νά φανή πώς όλοι χωρίς εξαίρεση οφείλουν νά εκτελούν μέ ταπεινό φρόνημα ό,τι εντέλλεται ό Θεός καί ορίζει ή Εκκλη­σία.

Mακαριστός Μητροπολίτης Σερβίων και Κοζάνης Διονύσιος