Αφού εόρτασε τον καθένα χωριστά μέσα στο μήνα Ιανουάριο, ή Εκ­κλησία εορτάζει σήμερα μαζί καί τούς τρεις μεγάλους Ιεράρχας καί οικουμε­νικούς Διδασκάλους, «Βασίλειον τον Μέγαν καί τον Θεολόγον Γρηγόριον, σύν τώ κλείνω Ιωάννη τω την γλώτταν χρυσορρήμονι». Συγχρόνως καί ή Ελληνική Παι­δεία τιμά τούς προστάτες των Ελληνι­κών γραμμάτων, γιατί στο εργο των Τριών Ιεραρχών, περισσότερο παρά στούς άλλους Πατέρας τής Εκκλησίας, έχουν συζευχθή αρμονικά ή υγιής έλληνική σκέ­ψη καί τό καθαρό χριστιανικό πνεύμα.

Εκείνο πού λέγει ό Γρηγόριος ο Θεολό­γος γιά το Μέγα Βασίλειο, έχει εφαρμο­γή καί γιά τούς τρεις μεγάλους Ιεράρ­χας· «Σπουδή γάρ ευφυία συνέδραμεν, έξ ών επιστήμαι καί τέχναι τό κράτος έχουσι»· προικισμένοι μέ φυσικά προσόντα, πρόσθεσαν εις αυτά τούς καρπούς της σπουδής καί τής επιμελείας των. Κι οι Τρεις σοφοί καί Άγιοι, φωτεινά πρότυπα, πολύτιμοι οδηγοί.

Μακαριστός Μητρπολίτης Σερβίων και Κοζάνης Διονύσιος