Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Η Εκκλησία μας τιμά τη μνήμη των Τριών Αγίων <<επειδή κατόρθωσαν να ενσαρκώσουν και να μας αφήσουν υπόδειγμα τον τύπο του ολοκληρωμένου, του καινού ανθρώπου ο οποίος ζει εν Κυρίω και αξιοποιεί πλήρως τη δωρεά του Αγ. Πνεύματος>>.

Αυτός ο <<καινός>> άνθρωπος αποτελεί το πραγματικό αίτημα των σύγχρονών κοινωνιών στην προσπάθειά τους να οικοδομήσουν σταθερές πραγματικότητες στην εποχή των αλλαγών που ζούμε.Ο σύγχρονος άνθρωπος, ο οποίος αναζητά τις ρίζες του στο παρελθόν, για να σταθεί γερά στο έδαφος των συνεχώς διαφοροποιούμενων κοινωνιών, μαθαίνει κοντά στους Αγίους ότι τα προβλήματα δεν αντιμετωπίζονται με τη δουλική απομίμηση του παρελθόντος , ούτε με τη στείρα επανάληψη, αλλά με το διάλογο, ο οποίος βασίζεται στο φως του Ευαγγελίου.

Οι Τρεις Οικουμενικοί Δάσκαλοι μας διδάσκουν ότι το αίτημα των κοινωνιών για μία διαφορετικού τύπου Παιδεία δεν μπορεί να σμικραίνει στην οικείωση γνώσεων, ούτε στην απλή απόκτηση τίτλων σπουδών. Αλλά αποκτά νόημα όταν αναζητά την απόκτηση μιας νέας θέασης του κόσμου, την καλλιέργεια της σκέψης η οποία διαλέγεται με τα ρεύματα της εποχής με σοβαρότητα, βαθύτητα και διεισδυτικότητα, χωρίς φοβίες αλλά με το θάρρος της Πίστης στο Χριστό η οποία είναι πηγή δημιουργίας και ζωής .Στους Τρεις αγίους Δασκάλους μαθητεύουν όσοι επιθυμούν η Παιδεία μας να είναι μην περιορίζεται σε ένα σύστημα εκπαίδευσης αλλά να διευρύνει τον ορίζοντα της στην αγωγή της Αγάπης.

Μακαριστός Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος